„Víš, že jsem málem zdechnul? Vážně, zdraví se prudce zhoršilo,“ říká devadesátiletý muž s povědomou tváří. Michailu Gorbačovovi dělá společnost už jen jeho osobní asistent, který pro něj pracuje dlouhá desetiletí. Vitalij Manskij pomocí dlouhých záběrů ukazuje postupné odcházení muže, který stál v čele jedné ze dvou světových velmocí a přihlížel jejímu zániku. Na Západě je oslavován jako ten, kdo ukončil studenou válku, v Rusku je značnou částí veřejnosti nenáviděn coby člověk, který přivedl Sovětský svaz k rozpadu.

O více než třicet let mladší Vitalij Manskij patří ke generaci, která do Gorbačova a jeho perestrojky vkládala velké naděje. „Když do Moskvy v roce 1988 přijel Ronald Reagan, vzal jsem svou tehdy dvouletou dceru a šli jsme na místo, kudy určitě ta kavalkáda musela projíždět. Chtěl jsem jí ukázat ten historický okamžik. Amerického prezidenta, který ještě před pár lety označoval Sovětský svaz za impérium zla. A Reagan s Gorbačovem kolem nás fakt projeli. To bylo poprvé, kdy jsem Gorbačova viděl naživo,“ říká Manskij v rozhovoru pro HN.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.