Sovětský prezident Michail Gorbačov odpočíval 18. srpna 1991 v horkém letním dni ve vládní rezidenci ve Forosu nedaleko Jalty. Dělníci ji vybudovali ve druhé polovině 80. let. Navezli tam kvůli ní obrovské množství zeminy a dřeva, patřil k ní i kus pláže. Ostraha se skládala ze tří perimetrů. První tvořila přímo prezidentská ochranka v okolí Gorbačova a rodiny, druhou speciální oddíly KGB uvnitř objektu a pak ještě vojáci hlídali podél zdí a na strážních věžích zvenku.

Běžný sovětský smrtelník nemohl z objektu spatřit nic: dokonce i na moři hlídkovaly čluny ministerstva vnitra, aby nikdo k sídlu nedoplaval. Návštěvy se ve Forosu většinou dopředu ohlašovaly, proto byl Gorbačov překvapen (jak sám později vypověděl), že v pět hodin odpoledne přijelo na bránu několik lidí z Moskvy. Mezi nimi šéf jeho kanceláře Valerij Boldin a důstojník KGB Jurij Plechanov. Když Gorbačov zvedl telefon, aby zavolal do Kremlu, proč taková nečekaná návštěva, aparát byl hluchý. Prezidentská rezidence už byla v tu chvíli odstřižená od telefonního spojení se světem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.