Je to paradox: přísaháme na jedinečnost individua, a přitom se většinu života věnujeme aktivitám, které mají kolektivní, ba stádní povahu. Nadšeně podléháme nesmyslným módám, používáme stejné sociální sítě, formujeme se do názorových kmenů, skandujeme na fotbale, houfně sledujeme StarDance. Rozpouštíme se v davu, aniž bychom si toho všimli.

Myslím, že to není úplně zdravé. A že není od věci s tím v zájmu individuální sebezáchovy (či sebezáchovy individuality) aspoň někdy bojovat. Například tak, že alespoň občas provedeme něco, co se vymyká obvyklému, co se jaksi „nedělá“. Možností, dokonce i těch legálních, jsou samozřejmě mraky. Já pro inspiraci nabízím jednu z těch svých: jet na podzim do vysokých hor. Tady je hned šest kvalit, které tam lze najít a které jsou skvělými důvody, proč něco takového udělat.

1. Samota

Na přelomu října a listopadu bývají vysoké hory, například Alpy, úplně prázdné. Panuje obecná představa, že podzim je pro jejich návštěvu nejméně vhodné období. Za zásadní problém se považuje počasí. Není ani léto, ani zima, může foukat, může pršet, a když třeba i zasněží, padají první lavinky. A tak na trasách, které v létě hustotou davu připomínají odpolední špičkou solidně vytížený eskalátor ve stanici metra Muzeum, nebývá ani noha.

Třeba letos na říjnově-listopadovém výletě do okolí Grossvenedigeru jsme za čtyři dny potkali jednoho jediného člověka. Ještě o něm bude řeč. Věřte, že nekonečná prázdnota nekonečně krásných hor je jedinečný dar. Osamění uprostřed obrovského prostoru nabízí úplně jinou než konvenční perspektivu pohledu na sebe sama, na naši společnost, na celý svět. Garantuji vám z vlastní zkušenosti, že každý z takového zážitku může vytěžit víc, než si myslí. A dokonce i tomu, kdo nemíní jít v těch výškách do kdovíjaké hloubky, se myšlenky samovolně utřídí mnohem rychleji a lépe než u bazénu v Hurghadě. To taky tvrdím na základě vlastní zkušenosti, pokud se ptáte.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.