Které knihy máte teď na nočním stolku?

Dočítám knihu Agathy Christie Tajemství Chimneys, souběžně čtu vlastní životopis Agathy Christie a už jsem dočetla jeho beletrizovanou podobu, kterou vydala pod názvem Nedokončený portrét pod pseudonymem Mary Westmacott. A četla jsem už také její autorizovaný životopis od Janet Morganové. Doufám, že budu moci Agathu Christie takhle ještě dlouho objevovat. Její knížky mi pomáhají relaxovat, jsou plné britského humoru a elegance, usvědčený pachatel se studem přizná vinu a většinou zde dobro zvítězí nad zlem.

Jistě jste v poslední době četla i jiné autory, ne?

Nedokončený portrét
Agatha Christie: Nedokončený portrét, Ikar, 2019
Foto: nakladatelství Ikar

Když byla zavřená galerie, přečetla jsem kompletní neapolské příběhy Eleny Ferrante, londýnské „pohádky“ Bena Aaronovitche, dvakrát jsem si „dala“ překrásnou rozsáhlou ságu Jaumeho Cabrého Přiznávám, že… A vracela jsem se k Sue Townsendové a „tajným deníkům“ Adriana Molea, přečetla jsem životopis Woodyho Allena. Knihy nám tolik nabízejí a dávají!

Našla jste mezi těmi knihami lék na těžké situace?

Když mi bylo opravdu zle, objevila jsem knihu Shauna Bythella Deník knihkupce. Jde o skutečný deník ze skotského městečka. Autor uvádí denní tržby, objednávky po internetu, glosuje svou práci, pomocníky i zákazníky, cesty za výkupem knih z pozůstalostí, píše o snaze přežít s antikvariátem… Vše stručnými krátkými větami a s laskavým vtipem.

Přiznávám
Jaume Cabré: Přiznávám, že…, Dybbuk, 2015
Foto: nakladatelství Dybbuk

Která výtvarná kniha vás v minulých měsících nejvíc zaujala?

Těšila jsem se na knihu Romana Týce Vystřel vocaď a překonala moje očekávání. Fotografie děl a dokumentace mnohých výstav jsou provázeny jeho texty, komentáři, vzpomínkami. Je to otevřená zpověď. Roman je velký talent, ještě o něm hodně uslyšíme.

Se kterým spisovatelem byste ráda zašla na sklenku dobrého vína?

Při čtení deníku knihkupce mě napadlo, že bych si do Skotska někdy zajela a ten antikvariát Shauna Bythella navštívila. Ráda bych se ale znovu také viděla třeba s Jiřím Hájíčkem, probrali bychom literaturu, například Milana Kunderu a jeho dílo i ten hrozný životopis, který se tu loni objevil, ale také politiku, kulturu, lidské trable i naděje.

Deník knihkupce
Shaun Bythell: Deník knihkupce, Dybbuk, 2019
Foto: nakladatelství Dybbuk

A se kterým výtvarníkem byste ráda vydržela i desetihodinový let?

S Kateřinou Šedou. Ona je přírodní úkaz, talent od pánaboha, plná nápadů a energie. Nechala bych si vyprávět o jejích nových projektech v Rakousku či ve Švýcarsku. Mrzí mě, že víc dělá v zahraničí než u nás. Kdybych vyhrála ve sportce, dala bych jí hromadu peněz, aby mohla třeba dva roky nerušeně dělat tady doma.

Autorka je publicistka, pracuje pro Nadaci Charty 77 – Konto Bariéry.