Které knihy máte právě na nočním stolku?
Knihy jsou pro mě jako hudba. Tituly si vybírám podle momentální příležitosti. V tuto chvíli je to kniha Anne Applebaumové Mezi Východem a Západem: Napříč pohraničím Evropy, potom kniha Amelie Abrahamové We Can Do Better Than This: 35 Voices on the Future of LGBTQ+ Rights a kniha doktora Rahula Jandiala Life on a Knife’s Edge: A Brain Surgeon Reflections on Life, Loss and Survival. To jsou – volně přeloženo – úvahy o životě na ostří nože, o ztrátách a přežití z pera mozkového chirurga.
Objevila jste v posledních měsících knihu, kterou byste mohla doporučit jako lék na zátěžové, často ne zrovna příjemné situace?
Poslední měsíce jsem byla velmi zaneprázdněna prací v galerii, čas mi utíkal rychle. Nicméně mi chyběla možnost navštěvovat koncerty, zajít do divadla, to žádná kniha nemůže nahradit… Když ale je řeč o léku, pak Nomadland od Jessicy Bruderové. Tato kniha pomáhá znovu objevit význam pojmu „být svobodný“. Rovněž klade otázky týkající se životního stylu a materialismu a z toho plynoucích rozhodnutí, která každý z nás činí. Nepřekvapuje mě, že film, který vznikl na základě tohoto textu, získal tři Oscary. Pokud někdo touží po změně, tato kniha je přesně pro něj – je o radikálních rozhodnutích, odpovědnosti za ně a zároveň o absolutní radosti.
Se kterým autorem byste dnes ráda zašla na sklenku dobrého vína?
S jedním jediným: Barackem Obamou. Je nepřekonatelný ve formulování názorů, obdivuji ho pro jeho nekonvenční a tvůrčí myšlení, pokud jde o analýzu potřeb společnosti. Přečetla jsem všechny jeho knihy a netrpělivě čekám na další.
Vedle kterého autora byste ráda strávila desetihodinový let?
To by byl japonský architekt Tadao Andó. Jeho nadčasové myšlenky související s uměním a spirituálními praktikami vypovídají o hlubokém pochopení lidského ducha. Nemá žádné akademické vzdělání, což je požehnání. Podle něj architektura může změnit společnost a to je inspirativní pro každého, kdo se jakýmkoli způsobem podílí na vytváření a kultivaci veřejných prostor.
A kterou výstavu musíte bezpodmínečně toto léto ještě vidět?
Nemohu se dočkat, až uvidím výstavu Between system & intuition v Kunstmuseu ve Stuttgartu. Je otevřena až do 17. října. Projekt představuje více než 50 let historie umění. Stojí za ním 12 umělkyň – například Sonia Delaunayová, Katarzyna Kobrová, Vera Molnarová a Aurélie Nemoursová. Pokrývá druhy uměleckých formací, omezené možnosti prezentace umění, networking a další společenské okolnosti. Jsem velmi zvědavá na detailní dramaturgii této výstavy.
Autorka je publicistka, pracuje pro Nadaci Charty 77 – Konto Bariéry
Moje čtení: producent Evžen Lev Hart
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist