Tu hrdě vzpřímenou postavu sedící na nádherném koni zná v naší zemi snad úplně každý. Legionářská uniforma, bílý vlas i vous a pevný pohled upřený vpřed. Tomáš Garrigue Masaryk má na těch fotkách paradoxně velmi blízko k mocnářům, jimž Československo vzal. Lid si ho posléze zamiloval a natolik přivlastnil, že ho začal něžně nazývat tatíčkem, tedy přesněji "tatíčkem Masarykem".
Podívá-li se člověk do jeho životopisu, po většinu života to však žádný vzor dobrotivého tatíčka nebyl. Nechodil jen tak po světě a nerozdával laciná moudra, ale byl to ctižádostivý, zarputilý a cílevědomý rváč, jenž v klíčových okamžicích svého života míval více oponentů než přívrženců. Nemyslím tím jen tradičně zmiňovanou hilsneriádu nebo boj o Rukopisy, ale také jím kritizovaný stav na rodící se české větvi Univerzity Karlovy nebo politické národovectví, jež tak nesnášel.
Na to, aby dosáhl trvalého úspěchu v akademické i politické sféře rakousko-uherské společnosti, byl příliš čestný a zásadový. To teprve národ si z něj mnohem později, jistě i za jeho aktivního přispění a díky revoluční době, vytvořil ikonu moudrého starce, jemuž je konečně tolerováno říkat nepříjemnou pravdu a pozvedávat morálku i tam, kde už dávno měla být. Z bojovníka a věčně nespokojeného kritika se stal tatíček − miláček národa.
A potřeba těchto figur se přinejmenším od té doby táhne naší historií. Takový novodobý tatíček chodí po světě, tu a tam pomůže, poradí a vysvětlí. V každé jeho větě je zakódováno moudro a nevyslovená výzva: Důvěřuj mi, člověče! Já zažil mnohem více než ty a všemu rozumím. A pakliže ne, aspoň ti řeknu nějaký vtipný bonmot.
My prosťáčci se občas chytneme na udičku seriózně pronesených vět, protože čekáme na někoho, kdo by nám byl v komplikovaném světě spolehlivým rádcem i průvodcem. A pokud takový ctihodný muž (promiňte mi tuto genderovou nekorektnost) oblékne i vhodný kostým, stane se celkový obraz téměř dokonalým. Někdo se rád identifikuje s kostkovanými trenýrkami a člunem na rybníčku, jiný s motýlkem pod bradou, zvláště je-li doplněn akademickým či šlechtickým titulem. To jsou tradiční atributy vyvolávající v nás pocit důvěry a jistoty.
Popravdě: mám to nastaveno podobně a občas tomu klamu rovněž podléhám. A dokonce rád.
Jen mi do toho nezapadá, že Masaryk byl většinu života autentickým bojovníkem za pravdu, jenž šel proti společenskému proudu a jen málokdy s ním. To těm současným tatíčkům-bonmotářům zpravidla chybí.
Velká vizita Josefa Veselky: Život a smrt Carlose V. - čtěte ZDE
Velká vizita Josefa Veselky: Nevidět a neřešit - čtěte ZDE
Velká vizita Josefa Veselky: Je to všechno o lidech, soudruzi! - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist