Carlos seskočil z tvrdého lůžka s nebesy, usmál se na dívku s blonďatým drdolem, jež se slastně protahovala na nebesky modrém prostěradle, a začal stínovat (pro neznalé vysvětlím – bojoval proti imaginárnímu bojovníkovi). Po deseti minutách bušení do vzduchu, tedy když pomyslného soupeře umlátil k smrti, udělal sto kliků, dvě stovky sklapovaček a tři stovky dřepů s výskokem. Osprchoval se ledovou vodou a s bílým froté ručníkem kolem pasu dotančil do kuchyně, kde mu jeho miláček připravil ranní kávičku. Den začal, jak měl, a Carlos se cítil jako člověk, jehož dnes čeká velký den.

Největší aréna v hlavním městě praskala ve švech a oktagon v něm byl osvětlen září reflektorů. Nejlepší tuzemský bojovník MMA se utká s dosud neporaženým Američanem Stonem. Boj byl naplánován na závěr grandiózního večera, při němž osm z devíti soubojů skončilo předčasně buď škrcením, nebo bezvědomím jednoho ze soupeřů. Promiňte, vlastně jednou se skončilo před limitem kvůli velkolepě prošlápnutému kolenu. Sanitky se otáčely v rychlém sledu a vozily borce (vítěze i poražené) přímo na operační sál, kde již byly připraveny týmy traumatologů. Někdy pomohli, jindy už ne.

Nažhavené publikum se těšilo, až uvidí svého miláčka stát tváří v tvář černému zabijákovi z Bronxu, a finálový zápas je nezklamal. Rozjel se ve velkém tempu a oba bouchači si už během první minuty zlomili nosy, což diváci ocenili vášnivou ovací. Carlos chtěl ukončit boj před limitem a pustil se do několika výměn, při nichž se jako zuřivá mlátička vrhal na zoufale se bránícího soupeře. Ten při odvracení posledního útoku náhle vymrštil svou světoznámou pravačku a ona, k údivu všech diváků, novinářů i komentátorů, prošla bojovníkovou hlavou. Carlos v tom jediném okamžiku pozbyl svůj život a celé jeho tělo zůstalo viset na pravačce Američana, jenž s bezvládným torzem potetovaného a nyní již bezdechého sportovce křepčil v kleci a všem v hale ukazoval, co úžasného dokázal.

„To byla ale pecka,“ vydechl i komentátor sportovního kanálu soukromé televizní společnosti. V té větě se snoubil údiv, obdiv i radost z toho, že takovému historickému okamžiku byl přítomen. Vždyť o tom se po kavárnách i hospodách bude povídat celá léta.

Hned druhý den ráno se sešla vláda a celých dvanáct hodin rokovala o tom, jaký bude mít Carlos V. pohřeb a zda země vyhlásí den, týden či celý měsíc hlubokého smutku. Na hlavním náměstí metropole se scházely davy obdivovatelů zesnulého a v tiché pietě při svíčkách na něj vzpomínaly. Veřejnoprávní televizní stanice nepřestávala natáčet rozhovory s jeho přáteli, spolužáky ze základní školy a také diváky, kteří v ten osudný večer byli v hale. Prezident, muž zcela zásadově odmítající populismus, vyhlásil, že bývalému skvělému sportovci bude propůjčen Řád velkého hrdiny in memoriam za bezprecedentní příklad mladé generaci a jeho kresba se navždy stane součástí slabikářů. Lídr hlavní opoziční strany se v rozhovoru pro jeden z nezávislých deníků nechal slyšet, že si s Carlosem po mnoho let tajně hrávali s angličáky, přičemž se názorově velmi sblížili. Dá se říct, že nebýt masového přejmenovávání ulic a náměstí, skoro by se zdálo, že život v zemi se prakticky zastavil.

„Tak asi takhle si tady žijeme,“ byla poslední věta vyprávění mého přítele. Dost jsme toho během onoho večera vypili, a tak si ani nepamatuju, o jaké zemi to vlastně mluvil. Ale třeba to uhádnete.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist