Letošní první máj si mladá dvojice Kateřina Kadlusová a František Nykl vybrala pro začátek životního dobrodružství. Ovšem jiného, než byste čekali. Se zavazadly s nejnutnějšími věcmi se vydali na cestu kolem světa. Na jedné motorce.

Na Masarykově náměstí v Nové Pace, odkud dvojice vyrážela, se ten den sešlo hodně lidí. "Přišli nás podpořit kamarádi i další motorkáři. To nás hodně potěšilo i překvapilo, protože nepatříme mezi motorkářské celebrity," směje se šestadvacetiletá Kateřina.LH PA061104 2

Chtěli zkrátka vidět svět, s touhou cestovat a objevovat se prý oba narodili. Ujeli už 44 tisíc kilometrů napříč desítkami států a nyní se zastavili v texaském městečku Dilley, kde čekají na nové pneumatiky pro svou motorku BMW, které přezdívají Brambora.

"Dlouho jsme o takové výpravě přemýšleli, jen jsme čekali na životní zlom. Oba za sebou máme školu a pracovní zkušenosti. Byli jsme spolu i na brigádě v zahraničí, a když jsme se vrátili, všichni se na nás dívali, jako kdybychom se už měli usadit, koupit dům a mít rodinu. V tu dobu jsme si řekli, že odjedeme teď, nebo nikdy," vypráví o rok starší František Nykl, původně strojní inženýr.

WAYAWAY: NA BRAMBOŘE KOLEM SVĚTA

Kateřina Kadlusová a František Nykl se 1. května 2016 vydali na cestu kolem světa.

Jako dopravní prostředek zvolili motocykl, kterému dali přezdívku Brambora.

Na cestě jsou už 213 dní a ujeli celkem 44 250 kilometrů.

Nyní se nacházejí v Texasu, namířeno mají do jihoamerické Patagonie.

Zážitky prezentují na svém cestovatelském blogu WayAway a stejnojmenných facebookových stránkách.

K motorkám tíhne už odmala na rozdíl od své přítelkyně, která nejraději chodí všude pěšky. "Líbila se mi myšlenka jen tak s batohem chodit po světě. Fanda ale říkal: Jsem línej, co kdybychom radši jeli na motorce?" směje se Kateřina, která upřednostňuje jízdu v pozici pasažéra, aby se mohla kochat výhledem.

I když má cestování na motorce celou řadu nevýhod, ani jeden by neměnil. "Je pravda, že celý den sedíte v jedné pozici, prší na vás, fouká vítr a občas spadnete nebo se stroj porouchá. Ale zase cestu prožíváte všemi smysly, lidé na vás koukají jako na dobrodruhy a jsou k vám více otevření," pochvaluje si Nykl.

Motorka se podle Františka Nykla opravuje mnohem snadněji než auto, porouchá se ale každou chvíli. Jak cestovatel přiznává, může za to nejspíš i její náklad: v zavazadlech má dvojice oblečení pro každou roční dobu, stan, spacáky, nářadí, náhradní díly i techniku. Dron, kterým si cestu natáčí a fotí, například zabere téměř celý zadní kufr.

"Většinu času spíme ve stanu. Vyzkoušeli jsme i couchsurfing, což je opravdu skvělá věc. Dostanete se tak přímo do rodin, které v dané zemi žijí, přijmou vás do svého soukromí a chováte se u nich jako doma. Na druhou stranu, po celém dni jízdy občas na lidi nemáte sílu a nechcete vyprávět dokola ten samý příběh," vysvětluje Kateřina, která vystudovala cestovní ruch a poté pracovala v zahraničí, v turismu.

"Během cesty potkáváme hodně dalších motorkářů. Když si padneme do noty, strávíme spolu nějaký čas a urazíme kus cesty. Takové zážitky, jako je třeba noční strach z medvědů, dokážou utužit přátelství."

Jak dlouho zůstanou na jednom místě, dopředu příliš neplánují, musí se ale ohlížet na platnost víz. A občas je také odněkud vyžene počasí. "Na Aljašce jsme strávili dohromady tři týdny, začalo mrznout a sněžit a kempování už potom nebylo tolik komfortní," podotýká řidič. Namířeno mají do chilské Patagonie, nejjižnějšího cípu Ameriky. Počasí se tu ale velmi rychle mění a většinou bývá vlhké a chladné.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.