Aktuální číslo víkendového magazínu ego! se mimo jiné věnuje tématu konspiračních teorií, případného kolapsu lidské civilizace a také tzv. preperů – lidí, kteří se na katastrofu aktivně a mnohdy s vervou připravují. Zeptali jsme se několika českých osobností, jak se k přípravě staví.

1. Nakolik je podle vás pravděpodobné, že dojde ke kolapsu současné civilizace?

2. Který z katastrofických scénářů je podle vás nejpravděpodobnější: teroristický útok, sociální nepokoje, výpadek energie, ekologická katastrofa...?

3. Připravujete se nějak vy osobně na katastrofu, ať už dlouhodobější či dočasnou? Tvoříte zásoby jídla, stavíte úkryt a podobně?

Václav Cílek: archeolog, klimatolog a popularizátor vědy

1. Nevěřím na celkový kolaps, ale Evropou neustále obchází strašidlo blackoutu, možnost další ekonomické krize a pak historické běžné a občas se opakující problémy typu sopečného výbuchu nebo nějaké epidemie.

JR19485

Co se týče Evropy, očekávám spíš dlouhodobě stagnační scénář relativní krize v relativním blahobytu a do toho občas nějaký otřes. Pokud se ale budeme bavit o časovém měřítku dejme tomu 30 let, pak se dají čekat klimatické změny. Ty však v historii téměř nikdy nepostihly celou Evropu, ale jen její části.

2. Nejpravděpodobnější je souběh několika menších krizí, třeba ekonomické a klimatické, které zažehnou větší oheň. Obávám se vývoje ve Francii, kde pokud nebudou schopni financovat sociální stát, může dojít k povstáním v chudých čtvrtích.

3. Zkuste hádat.

 

Karel Janeček: matematik a podnikatel

DS5P06941. Ta pravděpodobnost je blízká 100 procentům. Půjde o naprosto fundamentální, nadpředstavitelnou a skokovou změnu. Pro lidskou společnost ale bude mít její výsledek s velmi vysokou pravděpodobností plusové znaménko. 

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Související články