Výtvarnice Zdeňka Morávková se před necelými sedmi lety přestěhovala do Rychlebských hor v Javornickém výběžku, jedné z nejodlehlejších částí Česka, kam se kvůli členitosti terénu jezdí dokonce přes sousední Polsko. Osada Zálesí, kde s rodinou žije, má pouze několik obyvatel a celý kraj se postupně vylidňuje.

Pětatřicetiletá absolventka ateliéru Environment na Fakultě výtvarných umění v Brně pochází ze středočeských Peček, žila však v Praze, Ústí nad Labem, moravské metropoli i v zahraničí. Její manžel ale vyrůstal nedaleko Zálesí, v Jeseníkách. "Když nastal čas pro vlastní rodinu, hledali jsme místo, kde nám bude dobře a které bude zdravé pro naše děti," říká Morávková.

"Člověk ale musí být trochu dobrodruh a romantik zároveň, aby tady mohl zůstat," pokračuje. Sama se do okolí zamilovala a nechtěla jeho potenciál nechat vyhasnout. Pustila se proto do aktivní práce v umění i vzdělávání a za nezištné skutky teď získala titul Laskavec.

#laskavec - Zdeňka Morávková

Na první pohled nehostinné krajině česko-polských hranic místní přezdívají hory ticha a zastavení. Chybí tu tradice, zvyky i motivace cokoli budovat. Po odsunu sudetských Němců tato část republiky utichla a spousta vesniček byla srovnána se zemí. Před sedmi lety Zdeňka Morávková začala krajinu opět oživovat a zvelebovat.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se