Oblečení s nápisy je oblíbenou součástí šatníku a vrací se s každou módní vlnou. Jak se ale obrázky a písmena na trička a mikiny nanášejí? Odpovědí je zpravidla sítotisk, metoda, která se poprvé objevila už ve starověké Číně. Popovídal si o ní s námi Martin Dufek, tiskař ze studia Kredenc, které tvoří ve sklepní garáži v pražských Vršovicích.

Neformální uskupení Kredenc založili před deseti lety kamarádi Karel Prokeš a Marek Trunkát. Funguje jako sdílený ateliér, kde se každý věnuje svým projektům, popisuje třiatřicetiletý Martin Dufek, který nyní dílnu vede. Sám se ke skupině, která od začátku fungovala na sklepní úrovni, přidal před šesti lety. Postup u sítotisku se prý velmi podobá vyvolávání fotografií, kterému se věnoval jako malý kluk. Také pracujete s materiály citlivými na světlo.

Na sítotisku se Martinu Dufkovi líbí, že grafický návrh se dá přenést téměř na cokoli: textil, plast, sklo, kov, dřevo nebo papír. Ve Studiu Kredenc s materiály experimentují a překračují jejich omezení. Za největší výzvu Dufek označuje potisk hedvábí, který používají luxusní módní značky, jako například Hermés nebo Dior. Trendem současnosti je prý sítotisk na papír, tzv. serigrafie. Umělec vytvoří autorský návrh a tiskaři ze Studia Kredenc a projektu Eatrocks z něj vyrobí plakát.

Aby techniku více přiblížil veřejnosti, začal ateliér pořádat workshopy mimo dílnu. První se konal v Německu na squatterském kulturním projektu Casablanca pro umělce z celé Evropy. Sítotiskové náčiní tam Dufek přivezl doslova na zádech. Měl úspěch, a tak začal workshopy dělat i v Česku.

"Pořádáme celodenní kurzy sítotisku přímo v dílně. Lidé, kteří se o řemeslo zajímají, si mohou vyzkoušet celý postup, od tvorby návrhu přes jeho přenesení na síto až po samotný potisk na karuselu, tiskařském stroji," popisuje Dufek.

Pro ty, kteří se chtějí věnovat sítotisku doma, připravil balíčky obsahující síta, povrstvovací korýtko, emulzi citlivou na světlo, lepidlo, vzorky barev a další drobné pomůcky. Návod ale člověk nedostane. "Můžete se zúčastnit kurzu nebo si nechat vysvětlit základy sítotisku. Ty si lze osvojit v rámci jednoho dne a je vždy lepší se setkat osobně," uzavírá Dufek pozvánkou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist