Pražské stojany na kola, koše nebo lavičky dostanou nový kabát. Ty současné jsou podle průzkumu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) často zanedbané nebo zastaralé, a tak Praha vyhlašuje veřejnou designérskou soutěž na jejich novou podobu. Domácí i zahraniční designéři musí své návrhy sladit s tváří hlavního města. Vítěze Praha vyhlásí na podzim 2017.

"Současný stav městského mobiliáře není reprezentativní, obzvláště ne pro jedinečné historické centrum Prahy. To chceme změnit," uvedla primátorka Adriana Krnáčová. Podle ní by bylo vhodné, kdyby Praha disponovala vlastními prvky mobiliáře, aby město mohlo ovlivnit jeho podobu.

Slova primátorky potvrzuje i průzkum IPR Praha, přístupný na www.iprpraha.cz. Ten upozorňuje mimo jiné i na nevhodné umístnění nebo nesourodost vybavení pražských ulic – třeba jen odpadkových košů je v hlavním městě přes čtyřicet druhů.

Vedení Prahy si od soutěže slibuje to, že nové lavičky, koše nebo stojany budou po vzoru evropských měst na pohled zapadat do různých typů prostor, jako jsou parky nebo historické centrum, zároveň ale budou mít společné prvky a dají se snadno udržovat. Náhrada starého vybavení za nové ale chvíli potrvá, výměna nebude okamžitá, bude se řídit životností současného mobiliáře a ta může končit i za deset až patnáct let.

Mezinárodní designérskou soutěž vyhlásí hlavní město 30. září. Do 20. prosince mohou zájemci odevzdávat své návrhy. Odborná porota je vyhodnotí a v únoru 2017 vybere tři nejlepší účastníky. Ti ve druhém kole soutěže vyrobí dva odpadkové koše, lavičku a stojan na kola. Testování se může zúčastnit kdokoliv – vše bude umístěno přímo ve městě a volně přístupné.

Definitivního vítěze vybere porota na podzim 2017. Vedle zástupců města v ní zasedne třeba Claude Brulhart, designér města Ženeva pro mobiliář a veřejný prostor, známí čeští designéři Eva Eisler a Jiří Pelcl nebo architekt Petr Hájek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist