Palestinská učitelka z uprchlického tábora Hanan al-Hroubová získala prestižní světové ocenění pro pedagogy.
Foto: Reuters
Titul nejlepšího světového pedagoga byl udělen Hanan al-Hroubové. Ta se v palestinském uprchlickém táboře věnuje dětem potýkajícím se s následky násilných činů. Příběh této učitelky by mohl inspirovat lidi uvažující o pedagogické profesi.

Global Teacher Prize neboli titul nejlepšího světového pedagoga získala Hanan al-Hroubová, která se dlouhodobě věnuje výuce dětí v palestinském uprchlickém táboře nedaleko Betléma. Sama zde přitom vyrůstala. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Al-Hroubová se specializuje na práci s traumatizovanými dětmi, jež se potýkají s následky násilných činů. Spolu s prestižním titulem získala také finanční odměnu v hodnotě 1 milion dolarů (přes 24 milionů korun). Penězi plánuje podpořit zejména své studenty.

Slavnostní ceremoniál předávání cen se uskutečnil v Dubaji, o vítězství rozhodl prostřednictvím videozáznamu papež František. Ten učitele považuje za budovatele míru a jednoty. Stejným způsobem ženě blahopřál i princ William, podle kterého pedagogové nesou velkou zodpovědnost a formují životy mladých lidí.

V publiku se objevily hollywoodské hvězdy jako například Salma Hayeková či Matthew McConaughey, nechyběly ani politické osobnosti včetně bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, přítomen byl i viceprezident Spojených arabských emirátů. "Jsem hrdá na to být palestinskou učitelkou," řekla na pódiu Hanan al-Hroubová po obdržení ceny. 

Ind Sunny Varkey, zakladatel nadace pořádající Global Teacher Prize, uvedl, že příběh této učitelky by mohl inspirovat lidi uvažující o pedagogické profesi.

Desítku finalistů tvořili učitelé z Japonska, Pákistánu, Afghánistánu, Indie, Keni, Finska, Velké Británie, Austrálie a Spojených států amerických. Na pódium je pomocí videonahrávky pozval slavný fyzik Stephen Hawking.