ROSAo oo HORA K 2015Vinalies Internationales 2016, mezinárodní klání vín a vinařství z celého světa pořádané Unií francouzských enologů, proběhlo na konci února v Paříži. Porota, v níž zasedají významní odborníci, vyhlásila 2. března vítěze a absolutním šampionem (Lauréat Trophée) mezi růžovými víny se stal Cabernet Moravia, pozdní sběr 2015 z moravského Vinařství Horák.

Úspěch lososově zbarveného vína z Vrbice na Hodonínsku tak potvrdil skutečnost, že vína z Moravy mají v absolutní vinařské špičce své místo. Dohromady porotci degustovali a hodnotili 3 441 vzorků vín ze 39 zemí světa.

Moravští a čeští vinaři na soutěži posbírali dohromady sedm zlatých a osmnáct stříbrných medailí. Jejich prezentaci organizovalo Národní vinařské centrum s podporou Vinařského fondu. Českou republiku reprezentovalo celkem 103 vín. 

Vítězný Cabernet Moravia je odrůda šlechtěná přímo na tuzemských vinicích a porazila i světové favority. "Většinou rosé děláme z Frankovky, vzhledem ke špičkovému ročníku jsme tentokrát zvolili Cabernet Moravia. A byla to dobrá volba," komentoval ocenění vinař Leoš Horák.

Ačkoli nejsou úspěchy českých vinařství na prestižní soutěži úplně neobvyklé, zlato v kategorii růžových vín je skutečným překvapením. Vítězné víno si vydobylo i čestné místo v publikaci 1000 Vins du Monde, která má ve vinařském světě obdobný respekt jako například michelinský průvodce v gastronomii.