Dva nevidomí pacienti, jimž loni v prosinci lékaři ve španělské Barceloně voperovali bionické oko, již vidí siluety a rozpoznávají osoby. Informovala o tom klinika Barraquer na tiskové konferenci. Podle španělského deníku ABC jsou nyní Guadalupe Iglesiasová a Carlos Martínez v šestiměsíční rekonvalescenci, aby naučili mozek přijímat vizuální stimuly po letech úplné tmy.
Martínez je teprve druhým člověkem na světě, který jako hluchoslepý, trpící Usherovým syndromem, dostal toto bionické oko. "Je to optimistický a energický pacient a to je velmi dobré pro zotavení," uvedla doktorka Verónica Pilottiová. Sám Martínez na tiskové konferenci vyjádřil velkou spokojenost a povzbudil další nevidomé, aby se operace nebáli. "Neměl jsem co ztratit, kdyby to nevyšlo, zůstal bych, jaký jsem," řekl Martínez.
Podle chirurga Jeroniho Nadala se těmto pacientům zrak nevrátí zcela, ale budou rozeznávat světlo a tmu, pohyb i světlo z televize. "Neuvidí však, co se vysílá," upřesnil Nadal. Dodal ale, že se již vyvíjí pokročilejší bionické oko, které v brzké budoucnosti umožní lidem například rozlišovat barvy.
Tento typ bionického oka je určen lidem s chorobou sítnice nazývanou retinitis pigmentosa, při níž se postupně rozpadá sítnice, čímž se zhoršuje zrak až ke slepotě.
Pacienti na barcelonské klinice dostali bionické oko Argus II, které vyrábí americká firma Second Sight. Přístroj se skládá z telekamery na brýlích, která předává radiový signál receptoru a elektronickému zařízení umístěnému na úrovni sítnice. Elektrody stimulují zbývající nervy sítnice a umožňují tak, aby se signál dostal do mozku, kde je dešifrován.
Na počtu elektrod pak závisí, jak bude obraz vypadat. Přístroj Argus první generace měl 16 elektrod, Argus II má 60 elektrod. Bionické oko vyvíjejí i další firmy, například australská Bionic Vision pracuje na přístroji s 256 stimulujícími elektrodami.
Loni v prosinci magazín New Scientist přinesl informaci, že Austrálie chystá letos voperování bionického oka, které se bude skládat z 11 malých destiček po 43 elektrodách. Podle Arthura Loweryho z Monashovy univerzity v Melbourne, který toto oko vyvíjí, by jeho přístoj mohl poskytnout obraz v rozlišení asi 500 pixelů. To je prý dost na jednoduchý obraz, i když zdravé oko dokáže podle něj vytvořit obraz s rozlišením jeden až dva miliony pixelů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist