Čtyřicátnice Nazanín leží na operačním stole jedné kliniky na severu Teheránu. Chce předělat všechno: nos již potřetí, pak upravit víčka a také si žádá liposukci boků, aby její postava měla ten správný tvar. Plastická chirurgie zažívá v posledních letech v Íránu velký rozkvět. A nedopřávají si ji jen ti nejbohatší či obyvatelé Teheránu.
Nazanín již prodělala dvě operace nosu u jiného lékaře, ale není s novým nosem spokojená a požaduje novou operaci, vysvětluje Džavád Amirizád, tajemník Asociace plastických chirurgů. Ve dvou vedlejších operačních sálech si další dvě ženy nechávají zvětšit poprsí.
Stále více žen se uchyluje k drobnějším zákrokům, jako jsou botoxové injekce do tváří či do čela, aby zmizely vrásky, nebo si nechávají zvětšovat rty. Experti vysvětlují tento jev tím, že Íránky, které jsou nuceny nosit islámský šátek, přikládají tím spíše význam vzhledu v tváři, která je spolu s rukama jedinou částí těla, kterou mohou na veřejnosti ukazovat.
V Íránu mají velký vliv i jihoamerické či turecké telenovely, které se chytají na teoreticky zakázaných satelitních programech. Herečky, které v nich vystupují, často mívají plastiky. A na těchto programech, které sleduje přes 50 procent populace, běží neustále reklama na nejrůznější plastické operace.
Přes převažující konzervativní kulturu se Írán v roce 2013 dostal v plastické chirurgii mezi první desítku zemí světa, po bok Spojených států a Brazílie. Čtvrté místo na světě obsadil pokud jde o operace nosu.
Podle doktora Amirizáda se v Íránu každoročně oficiálně uskuteční na 40 tisíc plastických operací. Toto číslo je však podle něho daleko za skutečností a nejsou v něm zahrnuty operace realizované nespecializovanými chirurgy, kteří však plastické operace dělají, protože hodně vynášejí.
Tyto zákroky jsou dosti drahé: za předělání nosu se platí nejméně v přepočtu 37 500 Kč, zatímco minimální mzda je v přepočtu 6750 Kč měsíčně.
"Zaplatila jsem 1800 dolarů (45 tisíc Kč), ale vím, že někteří renomovaní chirurgové berou za nos až 6000 dolarů (150 tisíc Kč)," říká sedmadvacetiletá Mernáz Mehríová, která vede exportní firmu v Teheránu.
Írán, jehož lékařství a chirurgie mají dobrou pověst, chce přilákat zahraniční pacienty. "Íránky žijící v zahraničí velmi dobře vědí, že plastická operace je v Íránu mnohem levnější než ve Spojených státech nebo v evropských zemích," zdůrazňuje Džavád Amirizád.
Estetická chirurgie už není jen doménou žen. "Před dvaceti lety si nechalo nos předělat pět procent mužů, zatímco dnes to je 35 procent," dodává.
Mustafa je jedním z nich. "Utrpěl jsem zlomeninu nosu při nehodě a moje žena trvala na tom, abych se nechal operovat. Zpočátku jsem to odmítal, ale když se k tomu odhodlala moje sestra, motivovalo mě to," říká.
"Je to důkaz, že se naše společnost modernizuje," raduje se doktor Amirizád. Nejkonzervativnější kruhy jsou však roztrpčeny tímto podle nich škodlivým vývojem, který způsobila "západní kultura".
Některé Íránky však začínají litovat toho, že ulehly na operační stůl. Patří k nim například sedmadvacetiletá úřednice Amína, která si nechala předělat nos, když jí bylo dvacet. "Kdybych to dnes mohla vrátit zpátky, už bych to neudělala. Dneska mají všechny dívky stejný typ nosu a vypadají jako dětské panenky," říká.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist