"Opravdu mi to dělá dobře," ujišťuje třiapadesátiletá žena a natírá si bolavé nohy alkoholem, v němž byla macerována marihuana. Tento babičkovský, ale nepovolený lék se hojně používá v Mexiku, kde tento měsíc začínají diskuse o tom, že by mohlo být povoleno používání marihuany.
Tato moderní důchodkyně štíhlé postavy, která tvrdí, že se udržela ve formě díky tanci, vypráví o tom, jak se seznámila s tímto magickým léčebným prostředkem již v dětství.
"Když jsem hodně unavená, natírám si nohy i celé tělo tímto alkoholem a moc mi to pomáhá. Nemohla bych bez toho žít. Už moje babička to tak dělala," říká.
Sama pokračuje v této tradici se svými třemi dětmi a stejně tolika vnoučaty. Klade bavlněný klůcek namočený v alkoholu na bříško těch nejmenších, aby jim srazila teplotu, nebo na prsíčka či záda, když mají zahleněné dýchací cesty.
V Mexiku je v plném proudu diskuse o legalizaci marihuany od listopadu, kdy nejvyšší soud vydal historický výnos, který otevírá cestu k legalizaci: soudci povolili čtyřem osobám pěstovat marihuanu a používat ji pro osobní potřebu.
Krátce předtím se stala osmiletá Graciela, která mívala denně 400 epileptických záchvatů, první legální spotřebitelkou konopí pro léčebné účely v zemi, kde je konzumace marihuany oficiálně zakázaná.
"Marihuana macerovaná v alkoholu je tradičně používána k léčbě revmatismu a bolesti kloubů a svalů. Je to lék zděděný po předcích a mladí lidé vědí, že jej jejich matky a babičky používají," vysvětluje doktor Humberto Rocca.
Sušená marihuana nebo v podobě pasty se používá v čaji ke zmírnění bolesti hlavy, k uklidnění a k lepšímu usínání. Mohou ji rovněž kouřit pacienti s rakovinou, aby zmírnili nevolnost.
Jorge Hernández Tinajero, člen mexické asociace pro studium konopí a dlouhodobý příznivec jeho legalizace, vysvětluje, že konopí používali původní obyvatelé při obřadech a k léčebným účelům.
"Od 16. století se marihuana používala různými způsoby, při rituálních obřadech šamanů, jak to dosud zůstalo v některých vesnicích zachováno," uvádí.
Třiatřicetiletý mexický expert na reklamu bojuje za legalizaci marihuany. V pokoji svého domu vybaveném ventilátory, silnými lampami a hydroponickými systémy pěstuje dvacítku rostlin marihuany.
"Mám to pro svou vlastní potřebu a pro léčebné účely. Neprodávám ji, nekupuji, dělám to jen proto, abych změnil systém," říká a pokuřuje jeden joint za druhým. Sám se naučil různé postupy při přípravě marihuany pro léčebné účely.
"Marihuanu používám pouze k léčbě svých příbuzných. Když má tvá matka migrénu, dáš jí trochu čaje z marihuany a bolest přejde. Když má babička mé přítelkyně bolesti v rukou nebo nohou kvůli artritidě, připravím jí macerovanou marihuanu," dodává.
V Mexiku začíná diskuse o legalizaci marihuany, přestože prezident Enrique Peňa Nieto znovu zdůraznil, že je proti tomuto kroku v zemi zmítané násilím mezi drogovými kartely. Uvedl, že jeho vláda je nicméně ochotná revidovat zákony podle toho, jaký výsledek diskuse přinese.
Pokud jde o zdravotnické úřady, pak výbor, který má na starosti léčiva, odmítá terapeutické účinky marihuany v jejím přírodním stavu. "Aby měla léčivé účinky, musí být podávána v podobě tablet nebo injekcí," říká ředitel Federálního výboru pro ochranu proti zdravotnímu riziku Mikel Arriola.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist