Hned čtyři nové chemické prvky trvale přibyly do periodické tabulky. Stalo se tak poprvé od roku 2011, kdy byly do periodické soustavy připsány prvky s protonovými čísly 114 a 116. Informoval o tom zpravodajský server The Verge.

Poté co globální chemická organizace Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii (IUPAC) potvrdila objev čtyř nových prvků, oznámila jejich připojení k periodické soustavě. Prvky s protonovými čísly 113, 115, 117 a 118 tak splnily kritéria pro začlenění mezi ostatní, završují nyní sedmou řadu tabulky.

Prvek 113 objevil tým vědců z Ústavu pro fyzikální a chemický výzkum Riken v Japonsku. Je tak vůbec prvním objeveným chemickým prvkem v Asii. Zbylé tři nové prvky byly objeveny rusko-americkým týmem vědců ze Spojeného ústavu jaderných výzkumů (JINR). Tyto prvky dostaly dočasná pracovní pojmenování ununtrium, ununpentium, ununseptium a ununoctium právě podle hodnoty protonového čísla, oficiální názvy budou zveřejněny během následujících několika měsíců.

Jedná se o mimořádně těžké chemické prvky, které se velmi rychle rozkládají a je tak obtížné je vůbec zkoumat. "Pro vědce má tento objev větší hodnotu než olympijská zlatá medaile," řekl pro The Guardian Ryoji Noyori, bývalý prezident institutu Riken a laureát Nobelovy ceny za chemii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist