Typicky britský alkohol gin prožívá v Londýně obrodu. Zdejší palírny a bary se snaží oprášit poněkud zastaralý image nápoje, jemuž dává přednost královna Alžběta II..
"Gin nyní prožívá opravdovou renesanci. Přešli jsme od ginu s tonikem, který upíjeli naši prarodiče, k nápoji mobilizujícímu ty nejvyhlášenější barmany," zdůrazňuje William Borrell.
Každé úterý William otevírá Gin Club pro dámy a pány v Kentish Town na severu metropole. Do těchto bývalých veřejných toalet, z nichž se stal vyhledávaný bar, si můžete přijít vypít gin podle vlastní chuti: můžete si přidávat bylinky a koření k bobulím jalovce, které dodávají nápoji jeho charakteristickou chuť. Nastal čas vypít si jeden nebo dva koktejly.
"Nestačíme uspokojovat poptávku," prohlašuje William. Sám si vyrábí pro svůj sklep 12 lahví denně: je to gin Highwayman pojmenovaný podle Francouze Clauda Duvala, lupiče gentlemana ze 17. století, který se proslavil tím, že Londýňany okrádal o měšce a jejich ženy o srdce.
Na trhu se nedávno objevily stovky nových podob ginu. "Za těch 300 let, co tento nápoj existuje, nebyla nabídka různých druhů ginu tak rozsáhlá," zdůrazňuje Olivia Williamsová, autorka publikace Gin, Glorious Gin.
Jak uvádí institut CGA, v posledních dvou letech vzrostl prodej "premium ginu" o 49 procent. Někteří hovoří dokonce o druhé ginové horečce, Gin Craze, jak je označováno slavné období na počátku 18. století, kdy se Velká Británie po ginu zcela pobláznila.
Tehdejší rozhodnutí anglického krále Viléma III. Oranžského povzbudit produkci ginu tak, aby úspěšně konkuroval francouzskému koňaku, vedlo k tomu, že produkce po několik desetiletí nebývale vzrostla.
Gin, jehož výroba je snadná, se tak zalíbil dělnictvu, že vláda musela schválit několik zákonů, aby skoncovala s pitkami a prostopášnostmi.
Obliba ginu se dnes šíří po celé Velké Británii, především v jeho historických kolébkách Londýně a Plymouthu. Ale také ve Skotsku, kde se vyrábí nejméně 70 procent veškeré britské produkce a kde podle některých expertů gin zřejmě sesazuje z piedestalu národního nápoje whisky.
V Londýně se otevřela první palírna za 200 let v roce 2009. Poté následovaly mnohé další. Jonathan Clark otevřel v roce 2012 City of London Distillery, kde může popíjet svůj koktejl a přitom obdivovat Clarissu a Jennifer, dva velké destilační přístroje německé výroby.
"Lidé jsou velmi zvědaví. Chtějí vědět, co mají ve sklenici. Dříve se spokojili s gin tonikem s plátkem citronu a ledem. Dnes chtějí více," vysvětluje zástupce City of London Distillery Alfie Amayo.
"Chodím sem už tři roky a stále to tady obdivuji," říká padesátiletý zákazník Mark Butler, který se začal zajímat o tradice britského ginu a doma má 20 různých druhů tohoto nápoje.
Podle společnosti pro analýzu trhů Nielsen dnes trh s ginem ve Velké Británii představuje 345 milionů liber (téměř 13 miliard korun) a v následujících letech by měl ještě růst.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist