Několik českých základních a mateřských škol dostalo od ministerstva zemědělství med, ochutná jej přibližně 1500 dětí. Pilotní projekt na podporu českého včelařství stál zhruba 100 tisíc korun. Ministerstvo v něm chce pokračovat i v dalších letech, inspirovalo se ve Slovinsku. Podle předsedy Českého svazu včelařů Karla Brücklera například na pražské Základní škole Dědina, kde projekt také odstartoval, polovina dětí med ještě neokusila. Stát už dotuje mléko a ovoce pro školáky.
Do pilotní fáze projektu se podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zapojily školy, kde fungují včelařské kroužky. Školáci a děti v mateřských školách nedostanou jenom chléb s máslem a s medem, ale dozvědí se během "medové snídaně" i informace o včelařství jako oboru a o významu chovu včel. "Už dnes máme desítky dotazů od ředitelů škol, kteří se chtějí do projektu zapojit," řekl Jurečka.
V dalších letech by se podle něj měl projekt, který má podpořit spotřebu medu i zájem o celý obor, rozšířit na víc škol. Ministerstvo je připravené na něj dát až tři miliony korun. Letos budou včelaři přednášet například o opylování ve školách v Praze, Brně, Liberci a ve Zlíně. V lednu chce svaz anketou zjišťovat, co si děti zapamatovaly, případně jestli rodiny změnily své stravovací zvyky. V ideálním případě se podle Jurečky včelaři spojí se školou, do kterých by i nadále mohli dodávat regionální výrobky.
Stát od roku 1999 dává peníze na mléko a od roku 2009 i na ovoce pro školáky. Ročně na tyto programy přispívá desítkami milionů korun, další peníze přidává Evropská unie. Dotační programy mají své zastánce i odpůrce. Zastánci obhajují zdravotní a výchovné účinky obou programů. Odpůrci, jimiž jsou zejména stoupenci liberálního přístupu v ekonomice, upozorňují na to, že podobné programy deformují trh a zvýhodňují některé výrobky a výrobce na úkor druhých a zároveň stojí daňové poplatníky peníze.
Včelaři by i přes zimní úhyny včelstev měli letos mít medu dost, jarní počasí jim přálo. Podle svazu včelařů se květový med na konci prázdnin prodával v rozmezí 130-180 korun za kilogram, nejčastěji za 150 korun za kilo. Medovicový, neboli také lesní či tmavý, med stál kolem 180 korun za kilogram.
Letošní rok byl podle tajemníka svazu Milana Petrů nadprůměrný. "Ale vzhledem k loňským úhynům mohl být na med i bohatší. Včelaři totiž ze včel dělali tzv. oddělky, čímž navyšovali svůj počet včelstev, nebo je prodávali svým, úhynem postiženým, kolegům," řekl.
Podle nedávného průzkumu mezinárodní asociace COLOSS nepřežila letošní zimu v Česku pětina včelstev. Hlavním viníkem byla varroáza, onemocnění způsobované roztočem. Podle svazu šlo až o více než třetinu včelstev.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist