K architektuře měl třiadvacetiletý Marek Plaček vždy blízko. Přesto se rozhodl pro studium IT a později ekonomie na ČZU. Vysoká škola ho ale nenaplňovala, a tak se rozhodl cestovat. Když se vrátil z Austrálie, odpověděl na inzerát a za pár dnů byl v Londýně. Nyní pracuje jako CAD designér pro firmu, která navrhuje interiéry. Se svým prvním projektem zvítězil koncem září v soutěži Design & Architecture Awards 2015.

Design a móda ve znamení svobody: Sedmnáctý ročník Designbloku na několik dní ovládl Výstaviště - čtěte ZDE

"Na projektu Casa Alegra, za který jsme získali ocenění v kategoriích Living Space a Europe Interior design – Residential £5 milion+, jsem pracoval od začátku do konce. Kvůli němu jsem vlastně do Londýna přiletěl,“ vypráví Plaček, který se k tomuto zaměstnání dostal tak, že prostě odpověděl na inzerát v angličtině. „Ráno mě probudil telefonát v angličtině, což bylo to poslední, co jsem očekával,“ pokračuje. Po rychlé domluvě s firmou i rodinou se vydal do Velké Británie. "Celý první měsíc se jelo ve strašlivém tempu,“ vzpomíná na loňský listopad Plaček, který měl na starosti vizualizace, technické věci a kreativní činnost. Náplní jeho práce byla tvorba všech plánů a nákresů, vytváření elektronické i papírové prezentace pro klienta, stejně jako vizualizace a údržba IT ve firmě.

"Moje původní smlouva byla jen na dobu do dokončení plánovací fáze. Na konci loňského listopadu se ovšem situace změnila a já dostal práci na dobu neurčitou,“ vypráví CAD designér, který tak mohl být přítomen i na závěrečném zařizování vily přímo ve Španělsku. Nachází se v jižním městě Marbella v regionu Andalusie a její celková hodnota je 26 milionů euro. Architektem vily je Diego Tobal.

V londýnské firmě Taylor Interiors pracuje Marek Plaček doteď, ačkoliv byl před odjezdem studentem vysoké školy. "Na ekonomické fakultě mě to prostě nebavilo, proto jsem se rozhodl cestovat.“ Před odjezdem do Anglie se tak stihl podívat ještě do Austrálie.

K jeho práci mu stačí věci, které se naučil na Soukromé střední škole výpočetní techniky v Praze (SSŠVT). "Za dobu studia jsem se naučil pracovat s množstvím profesionálních programů a většinu z nich používám doteď,“ vysvětluje designér, kterého mrzí pouze to, že se nepokusil pokračovat ve studiu architektury. Vyzkoušel si alespoň interiérový design, ale jak sám říká, ještě neví, zda je právě toto jeho vysněné povolání.

Obývací pokoj vily Casa Alegra.Obývací pokoj vily Casa Alegra. Foto: Taylor Interiors