V Klášterci v září začal projekt mezigeneračního vzdělávání. Určen je především kláštereckým seniorům, pro něž budou každou druhou sobotu připraveny přednášky na různá témata. Do projektu se ale zapojí i studenti místního gymnázia, kteří se se seniory podělí například o zkušenosti z výměnných pobytů do zahraničí. V tiskové zprávě o tom informovala vedoucí odboru komunikace a cestovního ruchu Radka Hodicová.

Nezdravé stravování je nejčastější příčinou předčasných úmrtí na celém světě. Zabíjí častěji než alkohol či kouření - čtěte ZDE

"Aktivních seniorů se v Klášterci nad Ohří nakonec našlo 66. To ale není konečné číslo, neboť vzdělávání seniorů je v tomto projektu stejně důležité jako mezigenerační setkávání. Studenty z řad seniorů tak doplní současní gymnazisté, kteří se budou na výuce aktivně podílet," uvedla Hodicová. Pasivními příjemci informací ale nebudou ani senioři, naopak i oni budou moct gymnazistům předat své znalosti a zkušenosti.

Největší zájem mezi seniory podle ní vzbudily semináře z oblasti výpočetní techniky, například zpracování fotografií nebo práce s internetem. Vysoká poptávka byla i po kurzech angličtiny a němčiny.

Dalšími tématy bude například historie, cestování, ale například i tipy, jak se bránit proti takzvaným "šmejdům", neboli neseriozním organizátorům předváděcích akcí a neseriozním podomním prodejcům.

Přednášky potrvají do června příštího roku, po zaplacení jednorázového administrativního poplatku 100 korun budou pro seniory zdarma.

Klášterec vzdělávací projekt pro seniory pořádá vůbec poprvé, kurzy v rámci Univerzity třetího věku jsou ale velmi oblíbené například i v sousední Kadani, kde se pravidelně plní už několik let. Klášterec projekt financuje z vlastního rozpočtu, stát bude zhruba 50 000 korun.