Vzdělání rodičů, jejich kouření doma a výskyt plísní v bytě mají zásadní vliv na úspěch léčby astmatu a alergií u dětí. Naopak přítomnost domácího zvířete vliv nemá. Vyplývá to ze studie, v níž bylo sledováno 6503 dětí ve věku pět, devět, 13 a 17 let. Výsledky zveřejnil Státní zdravotní ústav.

Alergii má téměř třetina českých dětí, každé osmé má pylovou rýmu, každé deváté atopický ekzém a téměř deset procent malých pacientů má astma.

V rodinách, kde jsou oba rodiče vysokoškoláci nebo středoškoláci, bylo astma dobře léčeno, tedy "pod kontrolou" u 58,6 procenta pacientů, u dětí rodičů se vzděláním základním nebo vyučených 45,9 procenta. Naopak nedostatečná kontrola byla u 23 procent astmatiků rodičů s nižším vzděláním a u 14 procent dětí vzdělanějších rodičů.

Vzdělanější matky v těhotenství méně kouřily a také kouření v bytě v jejich domácnostech bylo méně časté. Výměnu lůžkovin za antialergické provedly vzdělanější matky u dvou třetin astmatiků a u třetiny dětí s jinou alergickou diagnózou. V rodinách s nižším vzděláním matky byla výměna lůžkovin provedena jen u necelé poloviny astmatiků a méně než čtvrtiny jiných alergiků.

S alergií se léčí dlouhodobě čtvrtina pacientů, 42 procent podle potřeby. Výrazné omezení přináší léčba podle rodičů čtyřem procentům alergických dětí a téměř pěti procentům astmatiků. Nejčastěji je spojeno omezení s alergií na potraviny, u 9,6 procenta malých pacientů.

Tabákovému kouři je doma vystaveno 9,2 procenta alergiků a 7,8 procenta astmatiků. Trend je podle studie příznivý, počet kuřáckých domácností za posledních 15 let klesl na méně než polovinu.

Více dětí s menší úspěšností léčby astmatu je v kuřáckých domácnostech, 22,2 procenta, v nekuřáckých jen 16,9 procenta. Domácí zvíře v bytě má téměř polovina dětí s alergickým onemocněním, což je stejné jako u dětí bez alergie. Plíseň v bytě uvedlo 7,3 procenta domácností.

Nejčastěji trpí respiračními infekcemi astmatici, nemocnost je vyšší i v domácnostech kuřáků, zvyšuje ji také znečištěné ovzduší, například blízkost průmyslového podniku. V zatížené oblasti mělo v posledním roce respirační infekce 28,9 procenta dětí, v nezatížené 24,2 procenta.

Vyšší riziko vzniku alergie mají děti po komplikovaném porodu, zejména císařským řezem, a děti léčené v porodnici antibiotiky.

Nízká porodní váha zvyšuje riziko alergického onemocnění jen u dětí s porodní váhou do 1500 gramů, což je zhruba polovina běžné porodní váhy.

U starších rodiček je pravděpodobnost alergického onemocnění dítěte nižší, kojení ani jeho délka nemají podle studie na přítomnost alergie vliv.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist