Jednu z nejpopulárnějších odnoží veganství proslavila řada hollywoodských celebrit, které se staly vitariány, tedy konzumenty syrové stravy, jež patří podle dietologů k vůbec nejzdravějším stravovacím metodám. Vítejte v Raw food světě, kde je všechno úplně jinak.

Raw food šéfkuchař potřebuje ke své práci především dvě pomůcky – mixér a sušičku. Všechna jídla totiž mohou projít teplotou maximálně 42 stupňů, neboť vyšší teplota v surovinách ničí spoustu zdraví prospěšných látek, třeba vitaminy či enzymy, jež pomáhají dobrému trávení a přirozené očistě organismu. To je první zásada.

 

Z nabídky

Raw anglická snídaně s míchanými "vajíčky" z avokáda, vitariánskými párky či "slaninou"    165 korun

Vitariánská palačinka s ovocem   115 korun

Vitariánská pizza se sýrem připraveným z kešú a para ořechů     285 korun

Tip

Ochutnejte alternativní kávu připravenou například v drip baru nebo ve vacuum potu. A pozor, do cappuccina se přidává "mléko" z ořechů.

Tou druhou je zákaz používání veškerých živočišných produktů, protože vitariánství je odnož veganství a pracuje pouze s rostlinnou stravou, takže syrový tatarák či sushi ve vitariánských restauracích také nenajdete. Používá se jen zelenina, ovoce, semínka, ořechy či naklíčené luštěniny.

Tolik teoretický úvod a nyní už přejděme k pestré nabídce pokrmů podávaných v novém vitariánském podniku MyRaw Café, který byl otevřený loni v létě v pasáži u Divadla v Dlouhé.

Pravá anglická snídaně

Zajímavý vhled do raw food gastronomie obstarají vyhlášené snídaně, které kopírují běžnou snídaňovou nabídku kaváren, ovšem v přísně vitariánské verzi. Velkým překvapením je klasická anglická snídaně, v níž vajíčka nahrazuje avokádo a díky zvláštní "esenci" chutná a voní téměř jako skutečná vajíčka, snad až na to, že jsou studená. Překvapivě výtečný je také vitariánský páreček s chutí čabajky či lehce pikantní slanina, ve skutečnosti zeleninové chipsy.

Chuťově vděčné jsou vitariánské sýry, třeba bylinkový fermentovaný sýr, připravený z kešú oříšků, para ořechů a probiotických kultur. Veganské sýry zdobí také rawfoodovou pizzu, která překvapí autentickou chutí i podobou. Skvělý je také mrkvový krém ochucený zázvorem a limetkou.

Gurmánské menu

Nejlepší způsob, jak poznat pestrou a rozmanitou škálu raw food kuchyně, představuje gurmánské menu za 295 korun, v jehož rámci se servíruje předkrm či polévka podle výběru hosta, malý quiche, čtvrtka pizzy a dezert opět dle výběru.

Zajímavostí podniku je otevřená prosklená kuchyně, díky čemuž mohou hosté sledovat kuchaře při přípravě jídla. A protože se jedná o kavárnu, v nabídce nechybí ani fantastické vitariánské dorty s velkým podílem čerstvého ovoce a oříšků.

Závěrem připomeňme, že MyRaw Café neslouží pouze veganům či vitariánům, ale všichni ostatní "všežravci" zde objeví množství zajímavých gastronomických podmětů a překvapivých chuťových kombinací. Třeba u jídel z české kuchyně, která bývají zařazena na denní menu.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se