Česká učitelka, slovenský kněz, maďarský intelektuál, polský disident a německý převaděč obdrželi v pondělí večer v Praze Ceny Paměti národa. Nominováno bylo 20 odpůrců komunistické totality z pěti zemí. Česká nezisková organizace Post Bellum ceny uděluje od roku 2010. Letos poprvé ocenění dostali i lidé ze zahraničí.
"Ceny Paměti národa nejsou olympiádou v odvaze, ocenění si bezpochyby zaslouží všichni nominovaní, nejenom pětice laureátů," uvedl ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa. "Naším cílem je cenami především inspirovat dnešní společnost a mladou generaci k odvaze," doplnil.
Česká učitelka Dana Vargová dokázala v 80. letech spojit protirežimní aktivity s péčí o postiženého syna. Němec Manfred Matthies zase převáděl tajnými tunely východní Němce do Západního Berlína. Anton Strholec ze Slovenska byl za totality uvězněn kvůli pokusu o ilegální přechod hranic. Po legálním pobytu na studiích v Římě a vysvěcení na kněze od samotného papeže se vrátil do Československa ovládaného komunisty, aby pomáhal věřícím.
Polák Kornel Morawiecki založil Bojující solidaritu, šest let byl na útěku před policií a v roce 1987 byl zatčen a deportován do USA. Poslední vyznamenaný, János Kenedi byl klíčovou postavou maďarského undergroundu a organizátorem slavných opozičních bytových seminářů.
Vědci: Jména lidí zavlečených do gulagů v SSSR jsme hledali i přes telefonní seznam - čtěte ZDE
Halík převzal Templetonovu cenu. Nadace ocenila jeho duchovní činnost v době totality - čtěte ZDE
Cenu Arnošta Lustiga dostal jeho bývalý šéf. Válečný veterán a nakladatel Bedřich Utitz - čtěte ZDE
Ceny Paměti národa uděluje každoročně Post Bellum pamětníkům zlomových momentů minulého století, "kteří ve svém životě prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova". V minulosti ji získali například generál Tomáš Sedláček, ředitel nadace Člověk v tísni Šimon Pánek, politický vězeň Luboš Jednorožec, známá tvář undergroundu František Stárek řečený Čuňas nebo psycholožka a disidentka Dana Němcová.
Záštitu nad letošními cenami převzal vědec Ivan M. Havel, bratr zesnulého exprezidenta Václava Havla, se kterým je ocenění spojeno.
Kandidáty na ocenění vybírají historici a badatelé z příběhů pamětníků uložených ve veřejně přístupné internetové sbírce Paměť národa, kterou založilo právě Post Bellum v roce 2001.
Aktuálně sbírka obsahuje asi 3000 nahrávek svědectví pamětníků z 13 evropských zemí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist