Nejlepším barmanem je David Anderle z Hemingway baru
Foto: Archiv Barlife
Czech Bar Awards zná vítěze 7. ročníku soutěže, která měla poprvé deset kategorií. Nejlepším barmanem se stal David Andrle z Hemingway baru. Do síně slávy vstoupil smíchovský music club Phenomen.

V pražském Slovanském domě se v úterý večer sešli barmani a majitelé kaváren, barů, vinoték a pivnic, aby vyslechli verdikt poroty Czech Bar Awards pro rok 2014. Ta už posedmé vybírala nejlepší podniky v Česku, tentokrát v deseti kategoriích. 

Podívejte se, jak to dopadlo. Vítězství podniků v jednotlivých kategoriích komentuje ředitel soutěže a vydavatel časopisu Barlife Martin Kraut.

Nejlepší coctail bar

Hemingway bar, Praha 1

Hemingway bar 

 

Martin Kraut: Koktejlový bar je kategorií, kde jsou rozdíly na prvních příčkách každoročně v desetinách bodů. Hemingway, letošní vítěz, je klasický koktejlový bar v centru Prahy, kde nikdy nikdo z personálu nezkoumá, kolik má host, který právě vstoupil do podniku, v peněžence nebo jaké je jeho postavení. S tímto barem je spjata přátelská a přitom velice profesionální obsluha, proto se host cítí „jako doma“ a těžko se z tohoto baru odchází.

2. Black Angel's Bar, Praha 1

3.  La Casa de la Havana vieja, Praha 1

4.  Tretter's Bar, Praha 1

5.  Bar, který neexistuje, Brno

Nejlepší hotelový bar

Black Angel's Bar / U Prince, Praha 1

Black AngelA s

 

Martin Kraut: Black Angel's je Bar s velkým B. Najdete v něm vše, co od moderně klasického koktejlového baru očekáváte. Když si odmyslíte hotelový vstup a okolí plné turistů, poté co vejdete do baru, ocitnete se v jiném světě. Okázalost a luxus jsou všudypřítomné, ale nepůsobí nijak nabubřele, spíše bohémsky. Podstatný je i servis a nabídka vlastních, tzv. signature koktejlů, které vás v tomto podniku rozhodně nezklamou.

2.  BeBop Bar / Alcron, Praha 1

3.  1887 Bar / The Augustine, Praha 1

4.  Cloud 9 Sky & Lounge / Hilton, Praha 8

5.  Buddha-Bar & Hotel, Praha 1

Nejlepší koktejlové menu:

Super Panda Circus, Brno

Jan_Rasch

 

Martin Kraut: Po návštěvě tohoto nového koktejlového baru v Brně si jedno budete pamatovat určitě. A to design a tvar menu. Majitelé se nebáli jít proti proudu, proti tradicím, proti koktejlovým knihám s „vintage“ vzhledem, dlouhým seznamům koktejlů rozřazených podle mnoha hledisek, ale vsadili na rozkládací hravý a výrazný design. Ten v kombinaci s ne mnoha, zato s konceptem podniku perfektně sladěnými koktejly, vytvořil atraktivní prvek, který každého zaujme.

Nejlepší design bar

La Bohéme Café, Praha 2

la boheme

 

Martin Kraut: Tato kategorie byla jasně nejpestřejší. Do finálové nominace se dostala čajovna, wine bar, koktejlový bar, ale vítězství získal nakonec zajímavý koncept kavárny s obchodem dovozce kávy na Vinohradech. V La Bohème Café si majitelé s designéry vyhráli do nejmenších detailů, které postupně v podniku odhalujete. 

2.  Home Kitchen, Praha 7

3.  Oblaca, Praha 3

4.  Tea Mountain, Praha 8

5.  Veltlin, Praha 8

Nejlepší café bar/ kavárna

EMA espresso bar, Praha 1

ema espresso bar

 

Martin Kraut: EMA espresso bar z pražské Florence, vloni nominovaný do kategorie Nejlepší nový podnik, proměnil letošní nominaci ve vítězství ve velice prestižní kategorii Nejlepší kavárna / café bar zcela zaslouženě. Kvalita podávané kávy je u nejlepších podniků samozřejmostí. Ale v konkurenci zvučných jmen jako např. Café Savoy či Café Louvre si tento nevelký café bar dokázal mezi porotci získat nejvyšší přízeň především pro svoji originalitu a milý, lidský přístup personálu.

2.  Café Savoy, Praha 5

3.  Můj šálek kávy, Praha 8

4.  Cafe-Cafe, Praha 1

5.  Café Louvre, Praha 1

Nejlepší wine bar

Velký Vinograf, Praha 1

vinograf

 

Martin Kraut: Ačkoliv se celková spotřeba tichých vín v Česku meziročně na čas zpomalila, vznikají nová bistra a designové wine bary, které těží z poptávky českých spotřebitelů především po malých vinařstvích. V této kategorii je u nás obecně ještě velký prostor pro práci majitelů s personálem. Nejlepším wine barem pro rok 2014 se stal Velký Vinograf a potvrdil tak, že loňské vítězství v kategorii Nejlepší nový podnik nebylo náhoda. 

2. Petit Cru wine bar & shop, Brno

3.  Red Pif, Praha 1

4.  Bubble Lounge, Praha 1

5.  Bokovka, Praha 1

Nejlepší pub/pivní bar

Výčep Na stojáka, Brno

Vycep Na stojaka

 

Martin Kraut: Nadčasový, originální, bavící a precizně zpracovaný design. Každý decimetr interiéru lahodí oku. Vyvážené a střídmé menu, které ale dokonale ladí s výběrem několika druhů piv. Host si nemůže nevybrat. A pokud váhá, vstřícný „ne umělý“ personál zasáhne. Servis, i přes permanentně zaplněný podnik, vždy na jedničku. Toto vše ve spojení se samotným konceptem letos dostalo Výčep Na stojáka „Jakubák“ zaslouženě na místo nejvyšší.

2.  Vinohradský parlament, Praha 2

3.  Black Stuff Irish Pub, Olomouc

4.  Lokál Dlouhá, Praha 1

5.  Kulový blesk, Praha 2

Nejlepší klub

Jazz Dock, Praha 5

jazz dock

 

Martin Kraut: Jazz Dock je stálicí na klubové scéně. Jednoznačně popsatelný podnik s jasným charakterem. V této kategorii se klade při hodnocení každý rok velký důraz nejen na servis, personál, čistotu, ale velice důležitý je program. A jeho skloubení s interiérem a celkovým konceptem podniku. Jsou kluby, kde je servis a přístup k hostovi o něco lepší, nebo kluby, kde se více zaměřují na pestrost programu i jeho komunikaci, ale Jazz Dock letos zvítězil právě díky hezké vyváženosti všech kritérií.

2. Dance Bar Paradox, České Budějovice

3. City Lounge Music club Club & Bar, Český Krumlov

4. SaSaZu, Praha 7

5. 2. patro, Praha 1

Nejlepší nový podnik

Café Placzek, Brno

placzek

Martin Kraut: Jeden ze dvou brněnských podniků, které se dostaly letos na příčku nejvyšší. Café Placzek zaujme čistým minimalistickým, pro někoho možná až příliš sterilním designem. Ač podnik ještě voní novotou, nechybí zde oproti mnoha novým ten těžko popsatelný duch místa, genius loci. Navíc v kombinaci s příjemným a komunikativním personálem, který na jedničku zvládá po mnoha stránkách přístup k zákazníkovi, se stala tato kavárna ve velice silné konkurenci nově vzniklých podniků pro letošek vítězem.

2. Bruxx, Praha 2

3. Prosekárna, Praha 2

4. Kafe Karlín, Praha 8

5. Café 80´s, Praha 1

Nejlepší barman

David Andrle, Hemingway bar

David Andrle

Martin Kraut: Nejlepší barman ČR je letošní nová kategorie Czech Bar Awards a současně jediná, v níž o vítězi nerozhodovala odborná porota, ale sami barmani. Stovka oslovených barmanů ze svého středu vybrala Davida Andrleho z Hemingway baru a zohlednila jeho znalosti, dovednosti a přehled v oboru.

Síň slávy

Music club Phenomen, Praha 5

Síň slávy je určena podnikům, které v soutěži v dané kategorii zvítězily již třikrát, a dále se jí proto neúčastní. Klub Phenomen svého hattricku dosáhl loni.