Vítězem soutěže Král vín se letos stal Ryzlink vlašský 2013, ledové víno z vinařství Tanzberg Mikulov. V soutěži o nejlepší kolekci vín již počtvrté zvítězilo Vinařství Volařík. Devátého ročníku akce se zúčastnilo 120 vinařů, kteří do ní nominovali 900 vzorků vín. Vítězná vína v pátek organizátoři oznámili v Praze.

Vína byla rozdělena do sedmi kategorií podle barvy, zbytkového cukru a výrobní technologie. Vzorky hodnotila komise složená z 18 vinařů, sommelierů, inspektorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce a pedagogů z vinařských škol.

Vítězný ryzlink získal 92,9 bodu z maximálně možných 100 bodů. Hranici 80 bodů překročilo 435 vín. Nejlepší kolekce vín byly vybrány na základě bodového zisku šesti nejlépe hodnocených vín z daného vinařství. Vítězné vinařství Volařík jako jediné získalo v průměru více než 89 bodů. Komise udělila celkem 29 zlatých, 82 stříbrných a 180 bronzových medailí.

Veřejnost může medailová vína ochutnat na některém z Královských koštů. Ty letos poprvé zavítají do Ústí nad Labem a Hradce Králové. Série koštů skončí v listopadu v Praze. Loni soutěž vyhrál Ryzlink rýnský 2011, pozdní sběr z produkce Vinařství Lahofer. Porotci vybírali z 849 vzorků.