Tip

Z nabídky kreativně pojatých dezertů si zvláštní pozornost zaslouží především mrkvový koláč s citronovou zmrzlinou a v tandooru pečený ananas podávaný se zmrzlinou z pistácií.

Z nabídky

V tandooru pečené tygří krevety marinované v hořčici, mátovokoriandrové chutney

Srnčí filet, kaše z pečených brambor, lesní houby a mangold, pyré z máslové dýně, ostružinovomalinový jus

Tým pražské restaurace V Zátiší posílil v loňském roce nový šéfkuchař Petr Kunc, který má bohaté zkušenosti ze svých zahraničních misí. I když sedm let pracoval v Anglii (kde vařil také v restauraci Gordona Ramsaye) a rok strávil v exotickém Thajsku, rád pracuje s českou kuchyní, respektive s běžnými českými surovinami, kterým chce dát moderní, kosmopolitní podobu.

Mezi jeho specialitami se proto objevují takové kreace, jako je třeba kozí sýr podávaný s pyré z červené řepy ochucené křenem a doplněný mangozázvorovou omáčkou. Je to vtipné, kreativní a chutné. A také nádherně prezentované na talíři.

Jak se vaří srdcem

Kunc totiž patří k zastáncům tzv. art kuchyně, která je plná emocí, neboť kuchaři se snaží vložit do svých receptů srdce a vyjádřit tak, že vaření není jen rutina, ale živý proces, jehož nedílnou součástí je hra se zákazníkem a snaha o jeho neustálé překvapování.

Ve stejném duchu probíhají i návštěvy hostujících michelinských šéfkuchařů, kteří do Zátiší přijíždějí několikrát do roka a pokaždé s sebou přivážejí malou kulinární revoluci. Na konci loňského roku zde předváděl své umění špičkový michelinský kuchař z Mallorky Tomeu Caldentey, který fascinoval návštěvníky fantastickým lanýžem z chobotnice či kreativně pojatou tapiocou, jež na menu také zůstala. Ale pojďme zpátky ke stálé nabídce.

Jednou z jarních novinek bude vepřový bůček připravený z černého sicilského prasátka, které žije v lesních ohradách a je krmené výhradně žaludy. Kombinace špičkové suroviny a “tajného” receptu na unikátní marinádu, v níž bude maso naložené jeden den, ale i samotné 15 hodin dlouhé vaření metodou sou-vide garantuje mimořádný kulinární zážitek.

Jeho intenzitu zvýší také originální příloha, tedy již zmíněná tapioca připravená v červeném víně s artyčoky. Další ukázkou „artové“ kreativity je třeba lahodný a šťavnatý srnčí filet, podávaný s kaší z pečených brambor, lesními houbami a šťávou z malin a ostružin. Opět velmi povedená chuťová kombinace.

Indické pokušení

Při představování menu V Zátiší však nemůžeme zůstat pouze u umění Petra Kunce, neboť zdejší kuchyni sdílejí dva šéfkuchaři. Tím druhým je indický šéfkuchař Mahavira Kanswala, jehož speciality si získaly spousty nadšených příznivců a mnoho hostů chodí do Zátiší již jen na indickou kuchyni.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se