Často se nám na návštěvě u norských přátel stává, že odpovědí na naši pochvalnou poznámku o chutnosti podávaného jídla či lahodnosti zákusku jsou slova: „To pekl Henrik/Arne/Lars…“

Zpočátku jsme na to oba udiveně koukali, zvláště můj český partner z toho byl poněkud v rozpacích, ale s přibývající dobou strávenou v Norsku jsme si oba zvykli, že úloha muže v norské domácnosti je aktivnější než v Česku. Nejen že se při přípravě teplých večeří a vyzvedávání dětí ze školek partneři střídají, muži si sami žehlí své košile, ale přijímají i stále větší roli v péči o malé děti.

Norský systém rodičovské dovolené je rozdělen mezi oba rodiče a otci je vyhrazena část dvanácti týdnů, které propadají, pokud je otec nevyužije. Běžným obrázkem dopoledního norského parku jsou otcové s kočárky, často korzující ve skupinkách a popíjející v Norsku obligátní kávu z kelímku.

Ve školkách jsou hojně zastoupeni mužští asistenti a školky jsou jediným příkladem pozitivní diskriminace, kdy je dávána přednost mužům. Má to i druhou stranu mince, kdy je na stavbě k vidění žena, která se sama snaží přemístit těžké železné hrazení a muži okolo se bez povšimnutí věnují své práci.

Ještě než za chvíli vyrazím se spoluhráčkami z volejbalu na skleničku, nakouknu do trouby, jestli se manželovi nepálí koláč, zatímco přebaluje našeho mladšího syna.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se