Ruský Jekatěrinburg si získal vděčnost jedné z hvězd francouzské kuchyně. Pravda, nebylo to zadarmo a neobešlo se to ani bez pokusů o podvod. Příběh začal v okamžiku, kdy šéfkuchař Thierry Drapeau, ozdobený hvězdičkami z věhlasného Michelinova průvodce, při procházce po uralském městě přišel o drahocenný zápisník, do kterého si celý život zapisoval unikátní recepty.

Thierry Drapeau tu byl hlavní hvězdou jekatěrinburského gastronomického festivalu a nad ztrátou svého zápisníku si tak zoufal, že pořadatel akce slíbil za zápisník pohádkové nálezné - konkrétně 10 000 eur (více než čtvrt milionu korun) - tomu, kdo poklad kulinářského písemnictví najde a vrátí.

Přesto Francouz nakonec musel odletět s nepořízenou a prý i s velkou hořkosti v srdci, protože mnohá ze svých děl považoval za nenávratně ztracená spolu se zápisky.  

Příběh měl ale po týdnu šťastný konec. Po mistrově odletu se pohřešovaný receptář nakonec objevil."Sešitek přinesl jistý muž, podle kterého zápisník našla jeho stařičká matka při procházce v parku," napsala agentura Interfax s odvoláním na organizátory šéfkuchařovy návštěvy. Ti také potvrdili, že slíbenou odměnu vyplatili do posledního centu a že receptář odeslali majiteli poštou.

Po vyhlášení pátrání po zápisníku se pod dojmem odměny podle serveru newsru.com přihlásilo hned několik chytráků, kteří tvrdili, že ztracené poznámky našli. A trvali na tom, že je předají majiteli jedině osobně a v jeho domovině, kam ovšem byli ochotni odcestovat nikoli na své náklady.