Čeští a moravští vinaři už sklidili z vinic tři čtvrtiny hroznů révy vinné. Svaz vinařů očekává asi třicetiprocentní propad výnosů oproti desetiletému průměru na čtyři tuny z hektaru. Propad způsobily výrazné zimní a náhlé květnové mrazy, říká tajemník Svazu vinařů České republiky Martin Půček.

Očekávaný výnos, který se pohybuje na úrovni kolem čtyř tun z hektaru, odpovídá výrobě 450 až 490 tisíc hektolitrů vína. V roce 2011 vinaři sklidili hrozny, z nichž se vyrobilo 670 000 hektolitrů vína. Nižší úroda je důsledkem silných zimních a poté i jarních mrazů. Vinné révě pak v některých oblastech nepřidalo ani dlouhotrvající sucho.

Hroznů je sice málo, jejich kvalita je ale podle Martina Půčka velmi dobrá díky příznivému letnímu počasí: "Ročník 2012 bude patřit mezi ty nadprůměrné. Stejně tak můžeme hovořit o cukernatosti. První mladá vína po prokvašení slibují velice zajímavý ročník. Velmi pěkná mohou být letos také červená vína. Hrozny modrých odrůd dosahují vysoké cukernatosti a vynikají barevností."

Nízká sklizeň je podle Svazu vinařů i v jiných místech Evropy. Zatímco v minulých pěti letech se sklizeň v EU pohybovala v průměru kolem 168 milionů hektolitrů za rok, současné prognózy pro rok 2012 se pohybují mezi 148 až 152 miliony hektolitrů vína.