Čeští a moravští vinaři už sklidili z vinic tři čtvrtiny hroznů révy vinné. Svaz vinařů očekává asi třicetiprocentní propad výnosů oproti desetiletému průměru na čtyři tuny z hektaru. Propad způsobily výrazné zimní a náhlé květnové mrazy, říká tajemník Svazu vinařů České republiky Martin Půček.

Očekávaný výnos, který se pohybuje na úrovni kolem čtyř tun z hektaru, odpovídá výrobě 450 až 490 tisíc hektolitrů vína. V roce 2011 vinaři sklidili hrozny, z nichž se vyrobilo 670 000 hektolitrů vína. Nižší úroda je důsledkem silných zimních a poté i jarních mrazů. Vinné révě pak v některých oblastech nepřidalo ani dlouhotrvající sucho.

Hroznů je sice málo, jejich kvalita je ale podle Martina Půčka velmi dobrá díky příznivému letnímu počasí: "Ročník 2012 bude patřit mezi ty nadprůměrné. Stejně tak můžeme hovořit o cukernatosti. První mladá vína po prokvašení slibují velice zajímavý ročník. Velmi pěkná mohou být letos také červená vína. Hrozny modrých odrůd dosahují vysoké cukernatosti a vynikají barevností."

Nízká sklizeň je podle Svazu vinařů i v jiných místech Evropy. Zatímco v minulých pěti letech se sklizeň v EU pohybovala v průměru kolem 168 milionů hektolitrů za rok, současné prognózy pro rok 2012 se pohybují mezi 148 až 152 miliony hektolitrů vína.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist