Španělská krize má pro rodiče školáků nečekané důsledky. Až tři eura (75 korun) za den budou muset od nového školního roku zaplatit ti, jejichž děti si do školy nosí z domova oběd v krabičce. Podle internetového vydání deníku The Daily Telegraph to úřady v zemi sužované krizí zdůvodňují tím, že je třeba zaplatit za údržbu jídelen a dozor. Podle rodičů je to barbarské.

Dříve španělské děti obvykle jídávaly ve škole teplé obědy, přičemž jeden jejich rodiče vyšel na asi 4,5 eura. Nicméně během krize, kdy je čtvrtina Španělů bez práce, se mnoho lidí snaží šetřit a obědy připravují doma dětem do krabičky.

Žáci z nízkopříjmových rodin měli nárok na příspěvky na jídlo ve škole, ale v důsledku úsporných opatření je úřady seškrtaly, a navíc zavádějí poplatky za přinesené obědy. V Katalánsku konzumace vlastního oběda bude stát až tři eura denně, úřady v oblasti Valencie zvažují, že to bude 1,45 eura.

V madridské oblasti je na jednotlivých školách, zda "krabičkovné" zavedou. Jen v samotném Madridu byl rozpočet na školní jídelny a nové učebnice pro nový školní rok zredukován o 26 milionů eur.

Rodičovské organizace se proti této nepříjemné novince bouří a poukazují na to, že nejsilněji zasáhne lidi nejvíce postižené krizí. Obávají se, že rodiče, kteří mají hluboko do kapsy, budou dětem dávat vydatné snídaně a pak budou muset vydržet až do večeře. "Jde o barbarské opatření," prohlásil Jesús María Sánchez, ředitel španělské konfederace sdružení rodičů.

Školy ve Španělsku podle The Telegraph na prodeji jídel vydělávají. Tyto peníze používají na pokrytí nákladů, na které nepokrývá rozpočet na vzdělávání. Jejich příjmy se kvůli tomu, že si žáci začali nosit jídlo z domova, výrazně snížily. "Vůči rodinám to vypadá jako velmi drsné opatření, ale školy jsou také zasaženy krizí a každé další snížení příjmů může mít na jejich rozpočet devastující vliv," říká Sarah Albrecht, učitelka z jedné z madridských základních škol.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist