Akademie designu představila nominace na cenu Czech Grand Design za rok 2011. Odborná porota složená z kurátorů, teoretiků a publicistů navrhla 101 subjektů s celkem 150 projekty, kteří postupují do užšího výběru.

K sedmi loňským kategoriím přibyla cena za šperk roku. Vítězové ve všech kategoriích budou oznámeni 10. března ve Stavovském divadle.

První výstava

Letos poprvé si bude moci prohlédnout všechny nominované práce i veřejnost na výstavě v Národním technickém muzeu (NTM). Od středy budou představeny projekty, které získaly nejméně dva hlasy akademie.

Autoři expozice ji pojali jako tribunu, na které jsou vystaveny návrhy v kategorii oděv, šperk a produktový design. Po stěnách jsou ukázky grafického a fotografického designu.

"Jsem nesmírně rád, že se tato výstava koná ve znovuotevřené budově technického muzea. Design jako umění každodennosti je právě nejlépe vidět na technických předmětech, které naše muzeum spravuje. Proto také dlouhodobě budujeme samostatnou sbírku designu," řekl novinářům ředitel NTM Karel Ksandr.

Výstava, na které se podílelo i Uměleckoprůmyslové muzeum, potrvá do 29. dubna.

Šperky se prosazují

Vedle kategorie designér roku se bude cena udílet například fotografovi roku nebo grafickému designérovi roku. Další ceny se udělí v kategoriích módní návrhář, výrobce roku, obchod roku a objev roku.

Poprvé bude udělena cena pro designéra šperku roku. Důvodem je podle organizátorů mimořádně silné odvětví autorského šperku, kterému se ovšem nevěnuje dostatek pozornosti. V této kategorii se vedle sebe potkají například designérky Eva Jiřičná, Klára Šípková a Alena Hesounová.

Akademii tvoří 46 aktivních kurátorů, teoretiků a publicistů z ČR i ze zahraničí. Z druhého kola, které bude uzavřeno 26. ledna, vzejdou tři nominovaní v každé kategorii. Třetí kolo hlasování pak rozhodne o vítězi.

O vítězi napříč kategoriemi bude rozhodovat také veřejnost pomocí textových zpráv nebo hlasování na stránkách projektu. Zájemci mohou vybrat oblíbeného designéra i přímo na výstavě v NTM.

Loňskou cenu za nejlepší design vyhrálo studio Olgoj Chorchoj za návrh sáněk, lamp, kolekce nápojového skla, čajové konvice a kazetové podlahy.

Studio také připravilo podobu ceny pro letošní laureáty. Designéři Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj vymysleli velkou litinovou medaili s číslem jedna.