Japonský den představí umění kaligrafie, čajový obřad nebo tradiční tanec
Foto: japonskyden.eu
Festival Japonský den je zaměřen na tradiční japonskou kulturu a umění meče, tance, hudby a kaligrafie. Třetí ročník mezinárodní akce se bude konat tento víkend od soboty do pondělí v Praze a Plzni. Představí se na něm mistři a mistryně patřící ke špičkám ve svých oborech.

Mistr Nakagawa Kinji-sensei se postaví mezi dva sloupy z bambusů a namočených rohoží věrně simulujících lidské tělo. Ládným pohybem vytáhne samurajský meč a lidské makety naseká na steaky.

Přesně tak probíhají jeho vystoupení a exhibice. Mistrovství tasení a rychlého seku přijede osobně představit také na mezinárodní festival Japonský den - Kaizen, který si klade za cíl propagaci Japonska a japonské kultury bez pozlátek a předsudků.

Třetí ročník proběhne od soboty 15. října do pondělí 17. října v Praze a Plzni.

Japonsko budou prezentovat přímo tamní držitelé vysokých mistrovských stupňů a přední experti v rámci tradičních japonských umění.

Program

 

15.10. v ZŠ Bítovská, Praha, od 10:00 do 20:00 (hlavní program) - vstupné 50 Kč (děti zdarma)

16.10. v KD Peklo, Plzeň od 19:00 do 21:00 (výběr z programu) - vstupné 120 Kč

17.10. v Českém muzeu hudby, Praha, od 19:00 do 21:00 (výběr z programu) - vstupné dobrovolné, bude věnováno Červenému kříži

Kromě Nakagawovy disciplíny se představí kaligrafie, čajový obřad nebo tradiční tanec. Proběhne zde i mezinárodní origami setkání.

Na akci je možné si i odpočinout v japonském stylu. Obchody, čajovna Bílý jeřáb, Maido kavárna či knihkupectví budou nabízet japonské produkty.

Návštěvníci si budou moci vyzkoušet i kaligrafii, Go, Origami (součástí je například skládání Mistra Yody z Hvězdných válek v životní velikosti), taneční videohry na speciálních podložkách, využít služby manga knihovny a shlédnout proslulé Malé divadlo kjógenu i vystoupení oddílů bojových umění.

Celý festival se řídí principem Kaizen, který prochází všemi aspekty japonské kultury a mysli. Znamená „dobrou změnu“, neustálou, postupnou snahu o sebezdokonalování – v práci, v osobním životě, v bojových uměních, ve způsobu nazírání na svět.

Ukázky japonského umění:

Přesekávání bambusů

Přesekávání bambusů a namočených rohoží věrně simulujících lidské tělo.

Skladba z tradičního tance Nihon Buyó

Yoshida Kazumi předvádí skladbu z tradičního tance Nihon Buyó