Harmonikový kocour, nafukovací slon a další hračky od designérky Libuše Niklové poputují do Paříže na výstavu v Muzeu dekorativních umění.

Obyvatelé francouzské metropole tak budou mít možnost se vůbec poprvé setkat s dílem této české výtvarnice, jejíž hračky provázely dětstvím většinu z dnešních třicátníků či čtyřicátníků.

Na projektu se podílí také autorčin syn, rovněž výtvarník Petr Nikl.

Výstava nese název Plastique ludique, ve volném překladu tedy Veselý plast. "Je to obrovský úspěch. Jsem rád, že se dílo mé matky představí na takto prestižním místě.

Vchod do výstavních prostor je totiž nedaleko slavného Louvru," řekl Petr Nikl, který chce výstavou připomenout smutné výročí. Jeho matka totiž zemřela v roce 1981, přesně před třiceti lety.

Originálů je už málo

Výstava bude Francouzům zpřístupněna už 9. června. Objeví se na ní nejen malé pískací figurky, které jsou dnes oblíbeným artiklem sběratelů, ale také legendární nafukovací sedátka ve tvaru buvola, slona nebo žirafy, které před téměř půl stoletím začala poprvé vyrábět firma Fatra Napajedla.

"Právě s jejím stávajícím vedením jsme se před několika lety domluvili, že se vyrobí reedice matčiných hraček. Ty byly sice vyráběny masově, ale bohužel jen málo z nich se dochovalo v dobrém stavu," doplnil Nikl.

Kromě ikonických hraček uvidí návštěvníci výstavy také speciální tapety nebo interaktivní animovanou hru, kterou zpracovalo studio Najbrt. Součástí instalace bude i krátký animovaný film s rozpohybovanými hračkami Libuše Niklové.

Dialog s matkou

Retrospektivní výstava se poprvé představila divákům loni pod názvem 200 dm3 dechu. Nejprve ve Zlíně a poté také v Praze. Obě tehdy provázely nebývalý zájem veřejnosti i odborníků.

"Její hračky byly nejen krásné, ale hlavně nadčasové. Kromě Československa se tehdy vyvážely i do zahraničí, takže si myslím, že je v Paříži přijmou návštěvníci dobře," míní Nikl s tím, že do francouzské metropole kromě slonů, buvolů a žiraf přicestuje i on spolu se svou doprovodnou výstavou.

Expozici nazvanou Petr Nikl: Dialog s maminkou bude hostit České centrum v Paříži od 28. června. Nikl zde představí své malby, kresby a loutky, které na tvorbu jeho matky volně navazují.

Jeden z portrétu od Petra Nikla

Žena ve člunu

Libuše Niklová byla slavnou českou výtvarnicí, malířkou, ale především designérkou. Proslavila se zejména tvorbou pro děti, ve které nechyběly například malé ručně malované figurky. Opravdový zlom v její kariéře ale nastal až s příchodem 70. let, kdy se na trhu objevil první pískací nafukovací nábytek pro děti ve tvaru barevných zvířat a slavný dětský člun Viking.

Niklová byla nejen průkopnicí designových hraček, ale také jako jedna z prvních v Československu začala pracovat s polyetylenem a měkčeným PVC. Je dokonce autorkou několika důvtipných vynálezů, z nichž celkem devět bylo patentováno.

Výstava Plastique ludique potrvá v Paříži do začátku listopadu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist