Není to nic ohromujícího, nic velkolepého. Malá benzinová pumpa vyniká svou jednoduchostí. Architektonická přirozenost, natural, který je ovšem v Machoňově podání super.

Obyčejný prodejní kiosek, na něm posazená velká plochá střecha, jež přesahovala až nad výdejní stojany, a jeden sloup, který ji podpírá. Nic víc. Stačilo to.

U stojanu benzin, v regálech v malém obchodě olej, další věci nebyly v roce 1936 potřeba. Nebyl tu potřeba prostor na stojany s vonícími stromečky. V kabrioletu Aero 50 Dynamik by takové věci byly k ničemu, větralo se staženou střechou. Nebylo tu potřeba místo na automat na kávu do plastových kelímků.

V době, kdy Machoň pumpu navrhoval, se na kávu chodilo do kavárny. Nepila se za volantem. Byla to doba, kdy stačila malá pumpa. Její proporce jsou proto příjemné, blízké obyčejné autobusové zastávce.

Benzinka na Zličíně

Machoňova pumpa je takový malý model funkcionalismu. Exponát pro výuku pod širým nebem. Tedy: pásová okna, která zajišťovala prodejnímu kiosku dostatek světla a motoristé skrz ně pohodlně viděli na nabídku uvnitř. Jednoduchý obdélníkový půdorys, základ nekomplikované stavby připravené stát se univerzálním prototypem.

Velká rovná střecha poskytující jak stín před poledním sluncem, tak dostatečnou ochranu řidičů v dešti. To vše se dochovalo, jen okna už mají vytlučená skla a zůstaly pouze železné rámy. Zato se všemi původními detaily, například malými kličkami na zavírání.

Benzinka na Zličíně

Benzinová pumpa v ulici Na Radosti je zřejmě tou nejmenší stavbou, která po Ladislavu Machoňovi zůstala.

Hostivařská sokolovna nebo pošta na Letenském náměstí jsou domy větší a známější. Svojsíkův dům v Dobřichovicích je extravagantnější a dvojdům pro Karla a Josefa Čapky zase jaksi „národnější“, poněvadž čerpací stanici si u Machoně objednala americká společnost Vacuum Oil Company, dnešní ExxonMobil.

Chátrající vzpomínka na první republiku je ale také skrytým pomníkem doby, kdy se u nás jezdilo vlevo. Dnes vlastně stojí v protisměru. Tři roky po jejím otevření se k ní zajíždělo tak, jak Ladislav Machoň zamýšlel, od 16. března 1939 se začalo ke stojanům najíždět z opačné strany.

Benzinka na Zličíně

 

Jak se tam dostat

Pumpa leží v ulici Na Radosti asi 200 metrů za železničním přejezdem po levé straně při cestě z Prahy.

 

Benzinová pumpa od Ladislava Machoně

Benzinová pumpa od Ladislava Machoně

 

k