Je to bitva mírumilovná, je několik měsíců po válce. Zatímco na pláních u Kurského oblouku byl T34 skutečný tank, na českých pláních znamenala „Téčka“ typizované domy, prototypy bydlení pro poválečnou generaci.

T11 se zkoušel v Ostravě, T12 a T13 ve čtyřpatrových variantách v Mostě. Jedna podobnost s opravdovými tanky by se ale našla – poněkud stísněný prostor. Stropní panely pro první hromadnou výstavbu nových bytů byly dlouhé pouze čtyři metry a dvacet centimetrů, takže pokoje v bytech byly poměrně úzké.

Prvn__panelov__d_m_v__esku_295x195.jpg

Brzy se však objevil nový bojovník za lepší bydlení, moderní T16, u kterého mohlo být rozpětí mezi stěnami zvětšeno díky novým stropním panelům na pět a půl metru. Autorem tohoto domu byl projektant František Růžička. Typizovaný dům byl prvním krokem k hromadnému budování potřebných bytů, ale stále to byla výstavba pomalá. Klasické zdění mělo své limity. Než se z cihel vyskládala jedna stěna, trvalo to.

Plánů domu T16 se proto chopil Miloslav Wimmer a začal přemýšlet, jak nestavět dům po jednotlivých cihlách, ale rovnou po celých stěnách. Plánům na dům montovaný z betonových panelů zpočátku nikdo nevěřil, v roce 1948 bylo těžké si představit, že se nesesype jako kostky domina. Teprve záruky uznávaného konstruktéra železobetonových staveb Stanislava Bechyně daly domu z betonových panelů zelenou.

O obhajobu podoby nového prototypu se postaral levicový architekt Karel Honzík, který ve své publikaci „Socialistické budování: Oč půjde ve stavebnictví a architektuře“ napsal: „Člověku je vrozena záliba pro jasné, matematickými vztahy nadané obrazce, a tomuto sklonu se architekt snaží vyjít vstříc.

Sedlov__st_echa_295x195.jpg

Základními kompozičními jednotkami mají být čtverec, zlatý obdélník a pás.“ Wimmerův první panelový dům, který dodnes stojí v Ďáblicích, je právě takový. Jednoduchý, střídmý, geometrický, s nízkou sedlovou střechou, která dobře odvádí vodu. Byty v něm jsou velké, o polovinu větší, než jaké se v panelových domech stavěly později v 60. letech.

Jenže kombinovaná skeletopanelová konstrukce byla pro sériovou výrobu nevhodná. Vznikala přímo na staveništi a neumožňovala rozvážet po republice celé hotové panely. Takový systém vymysleli projektanti ve Zlíně a jejich prototypy s označením G (neboť Zlín se tehdy jmenoval Gottwaldov) Wimmerovu „Té šestnáctku“ porazily.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist