Jestli by o něčem mohl fyzioterapeut sportovních hvězd i byznysmenů Michal Novotný mluvit dlouhé hodiny, tak je to dýchání. Dýchat správně je věda – mnohdy podceňovaná, přitom velmi důležitá ať už v běžném životě, v posilovně nebo při běhání. „Je to smutný pohled, dnešní člověk je mnohem méně efektivní, než býval dřív,“ tvrdí.
Hlavní potíž podle něj spočívá v tom, že kvůli špatným pozicím vsedě nejen u počítačů nedáváme plicím prostor a jsou stlačené. Jak to zlepšit?
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekJednoduchá rada při cvičení zní, že když má člověk tělo otevřené, tak se musí nadechovat, když je uzavřené a jde do klubíčka, tak musí vydechovat. Problém je ale podle Novotného mnohem hlubší. Mnoho lidí dýchá špatně, i když jen sedí u počítače, jdou po ulici nebo dobíhají autobus.
Třeba natahování klasických pružin od prsou směrem dozadu, které se dříve prodávaly v Tyršově domě, sídle Sokola, by podle něj k větší efektivitě přispělo. „Dnes se už nevidí, přitom by pomohly. Když pozoruji, jak lidé v kancelářích nebo tramvaji sedí, mají stažená ramena, prsní svaly, hrudník a plíce nemají dostatek prostoru… “ líčí.
Ideálně dýchání probíhá ve třech patrech. V tom spodním, v břiše, dýchá člověk správně při běžné činnosti v klidu nebo chůzi. Když vyběhne na autobus a potřebuje více kyslíku, zapojí druhé patro, tedy hruď. Jakmile běží delší dobu a autobus mu ujíždí, tak až v ten moment má zapojit krční svaly.
„Problém ale je, že spousta lidí nyní dýchá hrudí nebo i krčními svaly, i když jsou v klidu, kdy by se mělo dýchat břichem. Při klidném dýchání tak zapojují svaly, které by měly pracovat až v extrému,“ uvádí. „Máme efektivní mobily, ale nemáme efektivní těla. Lidé často zapomínají, že pohyb je v podstatě fyzická ekonomie – jde o efektivitu, úsporu energie a strategii, jak se co nejrychleji, nejbezpečněji a nejúsporněji dostat z bodu A do bodu B,“ popisuje.
Tři motory dlouhověkosti. Fyzioterapeut sportovních hvězd a byznysmenů Michal Novotný radí, jak o ně pečovat
Jak se tedy naučit správně dýchat? Dechová cvičení využívaly různé kultury od západu po východ už před tisíci lety a nyní je podle Novotného velká tendence se k nim vracet. Dýchací soustava je totiž jedinou autonomní funkcí, kterou můžeme vědomě ovlivňovat přímo mozkem. „Právě proto je dech jakousi vstupní branou do těla i nervového systému. Nádechem stimuluji sympatický nervový systém, výdechem stimuluji parasympatický, tedy klid a odpočinek,“ uvádí fyzioterapeut, který je jedním z nejznámějších v Česku. Deset let léčil tenisty na okruhu ATP, přes jeho terapeutické lůžko prošli i fotbalisté pražské Sparty, Interu Milán, české atletky nebo hollywoodští herci jako Orlando Bloom, Keanu Reeves či Chris Hemsworth.
On sám už žádný sport aktivně a pravidelně nedělá. Má denní rutinu, kdy si jde každé ráno zacvičit a zaplavat. A právě při plavání využívá řadu dechových cvičení. „Abych byl co nejefektivnější, tak nejenže pracuji na technice a měním styly, ale zapojuji i dýchání. Plavu třeba patnáct metrů na jeden výdech, pomalu vydechuji do vody. To vytváří přirozený odpor a trénuje toleranci vůči oxidu uhličitému, což se dnes využívá i u freedivingu a výkonnostních sportovců,“ radí Novotný.
Kdyby se naopak chtěl vybudit ve stylu běžce Emila Zátopka, tak dostává hodně kyslíku do krevního systému díky rychlým nádechům. „Tím připravuji tělo na boj nebo útěk,“ vysvětluje.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist