Co je třeba udělat, aby se nám dařilo lépe? Americký prezident Ronald Reagan v tom měl jasno: „Vláda není řešením našeho problému, vláda je problém,“ prohlásil. Postoj, že stát je především škůdce a škrtič svobodné iniciativy, jehož je nutné co nejvíc omezit, byl velmi populární v Reaganových osmdesátých letech, stejně jako v devadesátých a nultých letech. Ale s tím je konec. „Ronald Reagan a Margaret Thatcherová v těchto dnech umírají podruhé,“ glosoval to německý konzervativní komentátor Gabor Steingart. Někdejší americký prezident a britská premiérka sice zemřeli už před lety, ale „nyní je ukládán do hrobu taky duch jejich éry“.
Je to pravda. K představě, že státní výdaje nebo regulace jsou automaticky špatně, se dnes hlásí opravdu málokdo. Vezměme si nástupce Reagana a Thatcherové, tedy americké republikány a britské konzervativce. Ti druzí jsou ve Velké Británii u moci už 13 let a daně zvedli na nejvyšší úroveň od padesátých let minulého století. U amerických republikánů nyní nemá příliš smysl mluvit o ideologii, protože se změnili v pouhý kult Donalda Trumpa. Ale i on nasadil masivní státní výdaje třeba na vývoj vakcíny proti covidu-19.
Na rozdíl od doby Reagana nebo Thatcherové je tedy stát opět v kurzu. V různých zemích v různé míře, ale trend je jednoznačný prakticky po celém světě, Česko nevyjímaje. Rétorika politiků je jedna věc, ale ať byl u moci Andrej Babiš, nebo Petr Fiala, byl to stát, který byl povolán jako nástroj k řešení problémů vyvolaných pandemií covidu-19 nebo vysokými cenami energií a válkou na Ukrajině. Je to dobře, nebo špatně?
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekDebata o tom je šíleně zaslepená ideologií, a to zprava i zleva. Pravice jede různé variace na Reaganovu mantru citovanou v úvodu, tedy že soukromá iniciativa je vždy a za všech okolností lepší než státní. Aby pak, když je u moci, roli státu v ekonomice sama posilovala, jak vidíme v Británii. Levice se zase zhusta vyžívá ve snaze zkrotit soukromý byznys ad absurdum. Jaký postoj by tedy byl ideální?
Státu děkují Apple i Elon Musk
Příklad Trumpovy mnohamiliardové státní podpory soukromým firmám při vývoji a výrobě vakcín je výmluvný. Můžeme dokola omílat ideologické floskule o tom, že soukromému podnikání bychom měli dát přednost před státními zásahy do ekonomiky. Jenže pak zjistíme, že ve všech podstatných vynálezech nebo inovacích za posledních mnoho let hrál zásadní roli stát, jak ve svých knihách upozorňuje v Británii působící italská profesorka Mariana Mazzucatová. Nejde jen o notoricky známé příklady jako vznik internetu, GPS nebo hlasového systému Siri. Americké ministerstvo energetiky taky v roce 2010 půjčilo firmě Tesla Elona Muska skoro půl milionu dolarů v době, kdy byla na pokraji bankrotu. Bez tohoto kroku by rozvoj elektromobility nebyl tam, kde je dnes.
Právě Tesla nebo vývoj vakcín proti covidu je ale zároveň dokladem limitů role státu. Bez státních výdajů by dost možná nebyla Tesla nebo Siri. Ale byla to soukromá iniciativa a inovativnost, co dostalo vakcíny na trh v rekordním čase a co udělalo z firem Tesla a Apple, která systém Siri ve svých telefonech využívá, jedny z nejúspěšnějších společností na světě a co tyto produkty rozšířilo po celém světě. Takže: stát má v ekonomice roli i nad rámec pouhého stanovení a vymáhání základních pravidel. Není a nemůže být jen jakýmsi nočním hlídačem. Ale sám o sobě prosperitu nevytvoří.
Svět, v němž jsme zbohatli, se hroutí. Jak zachránit kapitalismus a demokracii?
Role státu dramaticky roste v reakci na řadu krizí posledních let. Nejvíce jsme to viděli v pandemii, ale taky v době světové finanční a hospodářské krize let 2008 až 2009, v souvislosti s loňskými vysokými cenami energií nebo se starostí o uprchlíky z Ukrajiny.
Další obrovské výzvy přitom svět čekají, přičemž většinu z nich musí bezprostředně řešit právě náš kout světa, tedy Západ. Zelená transformace, nutnost výrazně navýšit výdaje na obranu nebo dopady rychlého stárnutí populace, to vše spolkne obří peníze. Stát nebude jejich jediným poskytovatelem, ale jeho role bude značná. „Zdá se být jasné, že stát bude v řadě zemí potřebovat více zdrojů,“ konstatuje proto Martin Wolf, hlavní ekonomický komentátor deníku Financial Times, ve své nejnovější knize. A Wolf rozhodně není socialistou.
Ti, co tuto skutečnost, tedy nutnost dalších razantních státních výdajů, zpochybňují, jsou nám dlužni odpovědi, jak jinak je tedy možné zmíněné zásadní výzvy, před kterými prostě nelze zavřít oči, zvládnout. „Jestliže chceme dát více peněz třeba na digitalizaci, pak je musíme uspořit jinde,“ řekl v rozhovoru s HN německý profesor ekonomie Werner Plumpe. Je příznačné, že už nevysvětlil, kde konkrétně by tedy měl německý státní rozpočet šetřit.
Umíme to jen tupě
Ne že by nebylo kde škrtat výdaje! Ale podívejme se třeba na to, jak v Česku vzniká vládní úsporný balíček. Politici se – jakmile jsou v opozici – vyžívají ve slibech, jak seškrtají přebytečné úředníky nebo jak si došlápnou na zneužívání sociálních dávek. Když se ale dostanou k moci, vidí, že to není tak jednoduché. Buď jde o marginální položky rozpočtu, jejichž omezením se nevyřeší nic. Nebo zjistí, že prostě nemají data na to, co by měli škrtnout. A tak se uchylují k plošným neboli tupým škrtům jako nyní ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) – prostě vyzve všechna ministerstva, aby ušetřila stejné procento výdajů.
Je to opravdu smutný a zároveň velmi vypovídající případ. Když stejně tupé škrty připravil v roce 2012 tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), Evropská komise ho upozornila, že to je ta nejhorší varianta, která nejvíc poškodí růst ekonomiky. Kalousek reagoval, že to sice ví, ale že prostě nemůže jinak, protože neexistuje analýza toho, které státní výdaje jsou zbytečné a které nikoliv. Nu a po 12 letech jsme na tom stejně – škrtáme bezhlavě, protože audit fungování státu jsme stále neudělali, a tak nevíme, kde by se šetřit skutečně mělo. Dodejme, že suverénně nejvíc let od té doby řídilo ministerstvo financí hnutí ANO, aniž v tomto ohledu cokoliv významného podniklo.
Je možné, že se stane zázrak v podobě mnohonásobně vyššího růstu ekonomiky, což by do státních pokladem jednotlivých zemí přineslo velké dodatečné příjmy. Ale kdo na zázraky nevěří, měl by se smířit s tím, že v průměru v příštích letech role státu v ekonomice nejspíše poroste, protože jsme dospěli do stavu, kdy jsou razantní státní výdaje prostě nutné. Přechod na zelené technologie, digitalizace nebo velmi kvalitní školství, to vše chceme. A až to začne fungovat, výdaje státu to může velmi uspořit. Ale rozjezd si vyžádá rozsáhlé počáteční náklady.
Zásadní ovšem bude, o jaké výdaje půjde. Typicky investice do školství, vědy a výzkumu nebo do zkvalitňování fungování státní správy pomáhají dané zemi k prosperitě. Vědí to třeba v Dánsku, v mimořádně bohaté zemi, která přitom má vysoké daně a velkou roli státu v ekonomice. Jak hloupý je v tomto kontextu záměr české vlády škrtat výdaje na vědu a výzkum…
„Stát musí být kompetentní a aktivní, ale zároveň fungující na základě vlády práva a občané musí mít možnost hnát ho k odpovědnosti. To je jednoznačné poučení z dvacátého století,“ konstatuje zmíněný Martin Wolf. Volání po minimálním státu jsou tedy podobně absurdní jako levicové snění o tom, že stát je hodný a byznys zlý. Každopádně ale můžeme říct, že Reagan a Thatcherová podruhé nezemřeli náhodou, ale prostě kvůli tomu, že v dnešní době řešíme úplně jiné problémy než za jejich životů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist