Dítě má pocit, že jen hraje hru. Stává se kosmonautem, který nastupuje do rakety, cestuje po planetách a plní úkoly, které mu zadává jeho psí pomocník Vincent van Dog. Na konci hry ale namísto skóre úspěšnosti ve hře získává profil toho, jak dobře je schopné se učit a zpracovávat informace, jakou má paměť a prostorovou představivost nebo zda má nadání na matematiku.

Speciální diagnostické hry vyvinul tým při Masarykově univerzitě kolem vývojové psycholožky Šárky Portešové. Ta se takzvaným rozumově nadaným dětem věnuje už přes 20 let. Radí také školám i rodičům, jak nadání rozpoznat a v dětech rozvíjet. „Nadané dítě nepoznáte tak, že si odškrtnete konkrétních 10 bodů na seznamu charakteristik. Je to psychologická odlišnost. A když ji odhalíte a naučíte se s ní pracovat, bude šťastné a spokojené,“ říká vědkyně v rozhovoru s HN.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.