Studoval informatiku, ale láska ke karate ho zavedla přímo do rodiště tohoto bojového umění – na japonskou Okinawu. Získal tam práci v laboratoři, která se zabývala buněčnou biologií. Ta ho zaujala, a tak se z „ajťáka“ stal vědcem. V bádání Tomáš Pluskal pokračoval na bostonské MIT, tentokrát v biochemii rostlin. Pak se ale vrátil do Prahy, kde začal působit v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Pracuje v laboratoři, která propojuje vědu s informatikou.
Za své pokroky ve zkoumání přírodního bohatství dostal v lednu Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce v oboru chemie. Společně se svým osmnáctičlenným týmem se mimo jiné snaží zjistit, jak rostliny dokážou vyrábět zajímavé chemikálie. Co mohou dát lidstvu a jak už přispěly třeba k vývoji léků?
Žil jste několik let v Japonsku, proč jste se vlastně vrátil do Česka?
V Japonsku se mi líbilo, ale žil jsem tam deset let a přišlo mi, že byl čas na změnu. Také jsme s manželkou, kterou jsem si tam našel, plánovali rodinu. Přišlo nám, že život uprostřed Evropy s rodinným zázemím dává smysl. Kromě toho se nám Praha oběma líbí.
Do Japonska jste odjížděl jako vystudovaný informatik, jak jste se dostal k vědě?
Bavilo mě karate, tak jsem tam chtěl na nějakou stáž. Hledal jsem, až jsem narazil na příležitost v laboratoři, která se zabývala molekulární biologií. A postupně jsem tam začal dělat experimenty a měření, začal psát vlastní publikace, až jsem si z molekulární biologie nakonec udělal doktorát.
A to vás k tomu jen tak pustili?
Co se dočtete dál
- Co mohou dát rostliny lidstvu a jak už přispěly třeba k vývoji léků.
- Jak může vědcům pomoci ve výzkumu AI.
- V čem se liší věda v Japonsku a na prestižní MIT v Bostonu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.