Když se hroutí svět, jde zdraví konkrétního člověka stranou. Německá kancléřka Angela Merkelová byla 9. května 2010 v Moskvě na oslavách výročí konce druhé světové války, tehdy na Rudé náměstí západní státníci ještě jezdili. Její myšlenky se však neupínaly k defilujícím vojákům a zbraňovým systémům, ale k dění na finančních trzích.

„Ležel jsem doma v posteli s vysokou horečkou, když mi kancléřka zavolala z Moskvy. Mám odletět do Bruselu, kde se schází euroskupina, tedy ministři financí členských zemí eurozóny. Kancléřka mi sdělila, že se její zahraniční protějšky obávají, že se řecká krize může rozšířit na celou eurozónu. Už dávno nejde jen o Řecko, ale o stabilitu eura jako celku. Hrozí, že se z toho stane problém pro mezinárodní finanční trhy a pro celosvětovou ekonomiku,“ vzpomíná ve svých pamětech na tyto dramatické chvíle Wolfgang Schäuble, dlouholetý německý ministr financí. Koncem loňského prosince zemřel, ale ještě předtím stačil sepsat rozsáhlé paměti. Letos v Německu vyšly pod názvem Vzpomínky: můj život v politice. Popisuje v nich dramatická jednání o záchraně eura, ale odhaluje taky své tehdejší plány, které, kdyby se naplnily, mohly Evropu zásadně změnit. A v knize nemlčí třeba ani o Andreji Babišovi.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak Schäuble hodnotí Andreje Babiše a o čem s ním, mimo jiné, často mluvil?
  • Schäuble chtěl zavést zásadní změny ve fungování EU, které by ji výrazně proměnily – o co šlo?
  • Proč jeho vize ztroskotaly zrovna kvůli Angele Merkelové?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.