Džungle se probouzí. Nový den ohlašují svým strašidelným řevem vřešťani, mohutné rezavé opice, které si tak vůči konkurenčním tlupám vymezují své teritorium. Pestrobarevní papoušci ara pak opouštějí se skřehotáním hnízda a vysoko nad mahagony, kapoky a dalšími stromy letí kamsi za potravou. 

Po snídani vyrážíme s trojicí dalších turistů na dopolední trek do pralesa. Docela blízko chýší, v nichž jsme přespávali, průvodce ukazuje stopy jaguára. Vedle nich je jílovitá půda na jednom místě vlhká. Obávaná šelma, která však na člověka neútočí, tu vykonala malou potřebu, procházet se tu byla prý ještě před pár desítkami minut. Do ekoturistické základny Madidi Jungle Ecolodge uprostřed amazonského deštného lesa v severozápadní části Bolívie jsme jeli z hlavního města La Paz třináct hodin dýchavičným autobusem a potom čtyři hodiny pluli motorovým člunem po řekách Beni a Tuichi. Jsme v Národním parku Madidi, který je díky 272 druhům zde žijících savců, 1254 druhům ptáků a více než 20 tisícům odrůd rostlin označován za území s největší biodiverzitou na světě. 

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč měli socialista Evo Morales i „brazilský Trump“ Jair Bolsonaro k vypalování Amazonie podobně vstřícný přístup?
  • Proč mohou Jihoameričané kritiku odlesňování z Evropy vnímat jako nemístnou či pokryteckou?
  • Co ještě ohrožuje bolivijský národní park, který je označován za území s největší biodiverzitou na světě?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.