Viděl jsem toho hodně a byl jsem velmi spokojen s pokrokem, kterého bylo dosaženo, prohlásil německý polní maršál Erwin Rommel v lednu 1944 po inspekční cestě po opevněních na atlantickém pobřeží.

„Jsem si jist, že obrannou bitvu na Západě vyhrajeme, za předpokladu, že zbude trochu více času na přípravy,“ dodal uznávaný velitel, který byl pro Brity postrachem už od tažení v severní Africe a který dostal od Hitlera úkol zdokonalit atlantický val tak, aby odrazil očekávanou spojeneckou invazi do Francie, k čemuž dostal i jednu skupinu armád.

Čas na přípravy Rommel tehdy ještě měl. Do slavného vylodění v Normandii, jehož osmdesáté výročí si příští týden připomeneme, zbývalo ještě takřka pět měsíců. Že to nestačilo a že britské, americké a kanadské divize doplněné následně i francouzskými jednotkami se dokázaly roky budovaným a propagandou vychvalovaným atlantským valem probít a předmostí posílit natolik, že z něj mohly vyrazit do ofenzivy vedoucí k osvobození západní Evropy, o to se zasloužila řada operací spojeneckých tajných služeb, kterým se povedlo německé vedení naprosto zmást.

Největší chaos do hlav generálů wehrmachtu, a tedy i do obranných plánů vnesly depeše, které si cucal z prstu jeden samouk s ohromnou fantazií a kuráží. Význam muže, který se do služeb Spojenců nejprve „naverboval“ sám, ukazuje fakt, že dostal vysoká vyznamenání od Britů i přímo od Hitlera. 

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak španělský mladík dokázal překonat nedůvěru britské MI5.
  • Proč si ho Němci včetně Hitlera tak cenili a byli ochotni přehlížet chyby, kterých by si všiml každý školák.
  • Čím se agent Garbo zasloužil o to, že invaze do Normandie uspěla a byla mnohem méně krvavá, než spojenečtí plánovači očekávali.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.