Sedmdesát let uběhlo ode dne, kdy se na pěti plážích v Normandii vylodily anglo-americké jednotky. Zasadily definitivní ránu nacistickému Německu, které se v předchozích letech vyčerpávalo v krutých bojích se sovětskými vojsky na východní frontě. Do konce války zbývalo ještě jedenáct měsíců, ovšem nebýt gigantické operace s krycím názvem Overlord, mohla trvat ještě mnohem déle.

Invazní vojska nedokázal zastavit ani Hitlerem vychvalovaný Atlantický val, pásmo opevnění, které se po dokončení mělo táhnout od Norska po hranice se Španělskem. V červnu 1944 byly hotové jen jeho části, ani polní maršál Erwin Rommel, jenž na jeho stavbu začal na konci roku 1943 dohlížet a osobně navrhoval řadu vylepšení, nedokázal zařídit zázraky.

Podívejte se na polorozpadlé bunkry, opěrné body, baterie a zátarasy, jak je zachytili současní fotografové. První část tvoří stylizované barevné snímky nizozemsko-anglického fotografa Jonathana Andrewa (ZDE je zveřejnil i server wired.com), druhou černobílé dokumentární záběry Belgičana Stephana Vanfleretena (ZDE zveřejněné i na wired.com).

Poláci postaví velkolepé muzeum druhé světové války. Takhle bude vypadat - čtěte ZDE

Na plážích v Normandii se do konce července vylodilo celkem 1,5 milionu vojáků. Bitva o Normandii si k tomuto datu vyžádala více než 44 000 mrtvých na straně Spojenců, 54 000 v řadách Němců a 20 000 mezi francouzským civilním obyvatelstvem.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se