Playing Kafka

VIDEOHRA, vydalo Charles Games, od 21. 5. pro iOS, Android i PC na platformě Steam

Na základě Kafkova Procesu, Zámku a také Dopisu otci (který nebyl nikdy odeslán a dnes je považován za jednu z nejosobitějších autobiografických zpovědí světové literatury), vytvořili vývojáři ze studia Charles Games novou českou videohru. Vyšla 21. května pod názvem Playing Kafka a je k dispozici zdarma na mobilech, tabletech i počítačích. Příběh o osamělosti a odcizení, trochu groteska, trochu sen – tak charakterizují výsledek svého snažení vývojáři, kteří úzce spolupracovali s odborníky z pražského Goethe-Institutu.

Od Ortelu k Doupěti

AUDIOKNIHA, vydává OneHotBook v květnu 2024

Celkem 12 povídek, které napsal Franz Kafka v rozmezí od roku 1904 do 1924, čtou přední čeští interpreti na audioknize, kterou vydává OneHotBook ke 100. výročí úmrtí autora. Vedle proslulých textů, jako jsou Ortel nebo Venkovský lékař, antologie představuje i méně známé povídky – Zprávy pro jistou Akademii, Zpěvačka Josefína aneb Myší národ, Před zákonem… A všechny dokazují, že Franz Kafka byl zbytečně sebekritický.

kultura, Od Ortelu k Oběti AUDIOKNIHA, vydává OneHotBook
Foto: OneHotBook

KAFKAesque

VÝSTAVA, Centrum současného umění Dox, Praha, do 22. 9.

„Existuje kategorie kafkologů profesionálů. Existuje kategorie kafkologů amatérů. A existuje kategorie žasnoucích čtenářů, kteří upřednostňují osobní přístup. Ten je i kritériem naší výstavy. Zájem o osobní vztah současných umělců ke Kafkovi a jeho světu,“ říká ředitel Doxu Leoš Válka. Několik let se svými kolegy připravoval výstavu na počest Franze Kafky, až vznikla impozantní expozice, která prostřednictvím děl renomovaných umělců z Česka i zahraničí „předkládá kafkovské pojetí současného světa“.

kultura, KAFKAesque  VÝSTAVA, Centrum současného umění DOX
Repro: Jaroslav Róna: Kafka v Terstu, 2020

Der Process

HUDBA, CD, vydavatelství Indies Scope, 2023

Po Zámku a Americe uzavírá Kafka Band s albem Der Process trilogii nahrávek, při kterých se hudebníci inspirovali romány Franze Kafky. Formace seskupená okolo spisovatele a zpěváka Jaroslava Rudiše, výtvarníka a zpěváka Jaromíra 99 a hudebníka Dušana Neuwertha zařadila na desku dvanáct skladeb, ve kterých se – jejich slovy – „hudba prolíná s literaturou, čeština s němčinou či angličtinou a temné momenty s absurdním humorem“. To je koneckonců pro kapelu, která zahajovala Svět knihy a s novými skladbami objela také už řadu českých a německých měst, vlastně typické.

kultura, Der Process (Proces) HUDBA, CD, vydavatelství Indies Scope
Foto: Indies Scope

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist