Švédský premiér Olof Palme byl zastřelen 28. února 1986 poté, co bez ochranky odcházel z kina. Vraha viděla při činu premiérova žena a vzápětí další lidé, přesto se ho nepodařilo nikdy dopadnout. Až v roce 2020 švédská policie oznámila, že pachatelem byl „osamělý vlk“, grafik Stig Engström, který však v roce 2000 spáchal sebevraždu. Vyšetřovatelé tak rozhodli podle výpovědí svědků i samotného Engströma, jenž byl viděn na místě činu, ale nikdy nebyl obviněn. Dodnes chybějí forenzní důkazy a vražedná zbraň, případ tedy stále vyvolává řadu pochybností a dohadů. Ty ale pochopitelně byly nejsilnější hned po činu a v následujících letech.
„Chyby ve vyšetřování rozdmýchaly řadu konspiračních teorií například o tom, jestli byl Palme sovětský, nebo naopak americký agent. Policie třeba označila za podezřelou kurdskou organizaci, což vyvolalo nepřátelství vůči této menšině,“ říká skandinavistka Lucie Olešová, která přeložila knihu Nečekaný vrah pojednávající o Engströmovi. Palme měl coby pro mnohé kontroverzní levicový politik řadu odpůrců, podle Olešové se ale švédská veřejnost po jeho smrti spojila a ve společnosti převážilo jeho pozitivní vnímání. „Vrah, který byl spíše neúspěšným a nešťastným člověkem, promítl své frustrace do Palmeho, kterého nenáviděl,“ podotýká Olešová. Zde vidí podobnost s tím, co si přečetla o muži, který střílel na premiéra Roberta Fica na Slovensku.
Mí sousedé fandí Rusku, říká domovník z atentátníkova paneláku. Reportáž ze země, kde vládne nevraživost jako za Mečiara
„Konspirační teorie živilo také to, že policie dlouho informace o vyšetřování tajila, protože nechtěla, aby se přišlo na její chyby,“ míní Jan Stocklassa, bývalý švédský diplomat, který napsal knihu Odkaz Stiega Larssona. Ta vychází z archivu tohoto novináře a autora thrillerů, který se případ Palme léta snažil rozluštit. Podle žurnalistovy teorie měly atentát na svědomí tajné služby, protože premiér s mezinárodním vlivem údajně mohl stát v cestě utajeným obchodům USA a Íránu se zbraněmi. Stocklassa říká: „To, že s jistotou nevíte, jak to ve skutečnosti bylo, se na atmosféře ve společnosti vždy negativně podepíše.“
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist