Na zdi Starého židovského hřbitova v Praze visí portréty lidí unesených 7. října 2023 teroristy z Hamásu. Druhou dubnovou středu v poledne kolem přechází skupina mladých italských turistů a někdo z nich směrem k plakátům utrousí hlasitou poznámku. „Propaganda!“ Náhodou poblíž zrovna stojí tmavovlasá žena v mikině s nápisem Bring Them Home Now! a jihoevropské středoškoláky odmění sprškou nepublikovatelných nadávek v češtině.
„Je to šílený, po holokaustu se teď popírá i 7. říjen,“ prohodí čtyřicátnice Michaela, s níž v nedaleké kavárně pokračuji v započatém rozhovoru. Mikinu s anglickým nápisem Přiveďte je hned domů! si vzala na podporu izraelské iniciativy, jež se snaží přimět vládu Benjamina Netanjahua, aby pro osvobození rukojmích udělala víc, než se dosud stalo. Mluvíme ještě o incidentu s Italy. Paní Michaela říká, že italsky nerozumí, a připouští, že slovo „propaganda“ nemuselo padnout v protiizraelském kontextu, jak se původně domnívala. „Bůhví, jak to bylo, já jsem teď ve stresu a zaujatá,“ dodává.
Důvody stresu jsou jasné: Paní Michaela je matkou třiadvacetiletého izraelského vojáka, který nyní bojuje proti Hamásu. Jeho jednotka operuje na palestinském Západním břehu, kde také probíhají střety, i když ne v takové intenzitě jako v Gaze. S mladíkem A. jsem dělal tři dny po masakru z loňského 7. října videorozhovor ve chvíli, kdy se na základně v Negevské poušti chystal na vyslání do války. Teď v ní už šest měsíců je. S ohledem na bezpečnost jeho rodiny neuvádíme vojákovo jméno a u matky příjmení.
Co se dočtete dál
- Jak nahlíží česká židovská komunita na dění v Gaze?
- V čem se neshodne?
- Jak pomáhá program izraelské armády pro matky vojáků, které žijí v zahraničí?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist