Redakci Abzas Media, patřící mezi nezávislá ázerbájdžánská online média, bude 19. března v Pražské křižovatce při zahájení festivalu udělena cena Homo Homini. Převezme ji za členy redakce, včetně těch uvězněných, šéfredaktorka Leyla Mustafayevová. Filmový maraton pak nazítří v kině Lucerna pro veřejnost otevře čerstvě Oscarem oceněný dokument 20 dní v Mariupolu. Jeho tvůrci dříve obdrželiPulitzerovu cenu.

Impozantní úvod napovídá, že Jeden svět bude zase nabitý tématy a příběhy, vždyť představí na 96 celovečerních filmů a 10 snímků ve virtuální realitě. „A bude se konat v rekordním počtu 48 měst, což je rozměr, který v globálním měřítku žádný filmový festival nemá,“ říká pro HN jeho ředitel Ondřej Kamenický. „Poprvé v našem programu také najdete nejen filmy dokumentární, ale i hrané. Oblastí, která nás zajímá, jsou lidská práva. Rozhodli jsme se neomezovat ve formě jejich zobrazení ani metodě vyprávění.“ 

Jako každý rok budou projekce doprovázet četné debaty s tvůrci, protagonisty filmů či experty. „Těším se na Politický organismus a následné moderování debaty s Brandonem Scottem – starostou amerického Baltimoru – či na snímek Virtuální ostrov, který se natáčel v české počítačové hře s reálnými lidmi.“ Ondřej Kamenický upozorňuje také na setkání s Agnieszkou Holland. Ta představí film Hranice, který zachycuje tragickou situaci na polsko-běloruské hranici a který jí – mimochodem –  „vysloužil“ střet s polskými politiky včetně prezidenta. V pražské Městské knihovně povede 20. března světoznámá režisérka také master class, při níž objasní svůj režijní přístup. 

Jeden svět

FESTIVAL, v Praze od 20. do 28. 3., v dalších 47 městech až do 21. 4.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.