Měsíc Ukrajiny

DIVADLO, Městská divadla pražská, od 24. 2. do 24. 3. 

Kabaret s názvem Zapomenutou cestou Praha–Lvov bude mít premiéru 10. března, v rámci přehlídky Měsíc Ukrajiny dojde také na imerzivní performance či scénická čtení. Městská divadla pražská si u deseti současných ukrajinských dramatiků objednala deset her a ty budou postupně představeny v rámci tří komponovaných večerů. Ten první má 24. února na programu například historickou frašku Na východní frontě bez prasátka od autorské skupiny Pirátská zátoka, v březnu zase třeba do Prahy zavítá Opera Aperta s archeologickou operou Černobyldorf.

Hollywood in Prague – Noc filmových melodií

KONCERT,  Symphony Orchestra Prague, Rudolfinum, 5. 3.

Harry Potter, Piráti z Karibiku, Mission Impossible, Pearl Harbor, Šifra mistra Leonarda, Top Gun, Prci, prci, prcičky, Zrodila se hvězda anebo také  Simpsonovi… Ne, nechystá se filmová přehlídka, ale o blyštivý Hollywood tu přece jen jde. Všechny slavné filmy a seriály by totiž nebyly až tak slavné, kdyby je nedoprovázela skvělá hudba. V podání šedesátičlenného Bohemian Symphony Orchestra Prague a v prostorách Rudolfina to bude zase neopakovatelný zážitek.

Koncert:  Symphony Orchestra Prague
Foto: archiv orchestru

Heptameron: Surrealismy a sen renesance

VÝSTAVA, Alšova jihočeská galerie, Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou, vernisáž 24. 2.

Heptameron Markéty Navarrské se formou podobá Decameronu od Giovanniho Boccaccia a měl také obsahovat 100 příběhů, ale autorka dokončila jen 72 textů. České vydání erotických povídek renesanční spisovatelky vyšlo v roce 1932 s ilustracemi na téma láska, jež vytvořila Toyen. A právě téma lásky využila i kurátorka Eva Skopalová jako „místo“ setkání renesance se surrealismem, když připravovala neobvyklou výstavu. Mezi 150 artefakty bude vedle děl Toyen a Štyrského vystavena třeba i Hypnerotomachia Poliphili, která je považována za nejkrásnější renesanční knihu.

výstava Heptameron: Surrealismy a sen renesance
Repro: Francesco Colonna – Hypnerotomachia Poliphili aneb Poliphilův boj o lásku ve snu, 1499, Národní knihovna ČR

Předjaří: Pokušení smyslů

VÝSTAVA, Empírový skleník v Královské zahradě, Pražský hrad, od 7. do 17. 3.

Na 40 odrůd tulipánů, přes 20 odrůd narcisů a dalších cibulovin, celkově kolem 4500 květin se „utká“ v Královské zahradě Pražského hradu s moderním uměním, které budou reprezentovat obrazy, sochy a objekty 21 mladých tvůrců. Jak konfrontace děl přírody s tvorbou Patrika Adamce, Dominika Běhala, Andreje Dúbravského, Ester Knapové nebo třeba Josefíny Jonášové dopadne? Bezesporu remízou, vždyť expozice vzniká ve jménu – a na téma – probouzejícího se jara. 

výstava Předjaří: Pokušení smyslů
Josefína Jonášová – Motýli nepatří do sítí (barevné plexisklo, kov)
Foto: Anna Pleslová

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.