Měsíc Ukrajiny

DIVADLO, Městská divadla pražská, od 24. 2. do 24. 3. 

Kabaret s názvem Zapomenutou cestou Praha–Lvov bude mít premiéru 10. března, v rámci přehlídky Měsíc Ukrajiny dojde také na imerzivní performance či scénická čtení. Městská divadla pražská si u deseti současných ukrajinských dramatiků objednala deset her a ty budou postupně představeny v rámci tří komponovaných večerů. Ten první má 24. února na programu například historickou frašku Na východní frontě bez prasátka od autorské skupiny Pirátská zátoka, v březnu zase třeba do Prahy zavítá Opera Aperta s archeologickou operou Černobyldorf.

Hollywood in Prague – Noc filmových melodií

KONCERT,  Symphony Orchestra Prague, Rudolfinum, 5. 3.

Harry Potter, Piráti z Karibiku, Mission Impossible, Pearl Harbor, Šifra mistra Leonarda, Top Gun, Prci, prci, prcičky, Zrodila se hvězda anebo také  Simpsonovi… Ne, nechystá se filmová přehlídka, ale o blyštivý Hollywood tu přece jen jde. Všechny slavné filmy a seriály by totiž nebyly až tak slavné, kdyby je nedoprovázela skvělá hudba. V podání šedesátičlenného Bohemian Symphony Orchestra Prague a v prostorách Rudolfina to bude zase neopakovatelný zážitek.

Koncert:  Symphony Orchestra Prague
Foto: archiv orchestru

Heptameron: Surrealismy a sen renesance

VÝSTAVA, Alšova jihočeská galerie, Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou, vernisáž 24. 2.

Heptameron Markéty Navarrské se formou podobá Decameronu od Giovanniho Boccaccia a měl také obsahovat 100 příběhů, ale autorka dokončila jen 72 textů. České vydání erotických povídek renesanční spisovatelky vyšlo v roce 1932 s ilustracemi na téma láska, jež vytvořila Toyen. A právě téma lásky využila i kurátorka Eva Skopalová jako „místo“ setkání renesance se surrealismem, když připravovala neobvyklou výstavu. Mezi 150 artefakty bude vedle děl Toyen a Štyrského vystavena třeba i Hypnerotomachia Poliphili, která je považována za nejkrásnější renesanční knihu.

výstava Heptameron: Surrealismy a sen renesance
Repro: Francesco Colonna – Hypnerotomachia Poliphili aneb Poliphilův boj o lásku ve snu, 1499, Národní knihovna ČR

Předjaří: Pokušení smyslů

VÝSTAVA, Empírový skleník v Královské zahradě, Pražský hrad, od 7. do 17. 3.

Na 40 odrůd tulipánů, přes 20 odrůd narcisů a dalších cibulovin, celkově kolem 4500 květin se „utká“ v Královské zahradě Pražského hradu s moderním uměním, které budou reprezentovat obrazy, sochy a objekty 21 mladých tvůrců. Jak konfrontace děl přírody s tvorbou Patrika Adamce, Dominika Běhala, Andreje Dúbravského, Ester Knapové nebo třeba Josefíny Jonášové dopadne? Bezesporu remízou, vždyť expozice vzniká ve jménu – a na téma – probouzejícího se jara. 

výstava Předjaří: Pokušení smyslů
Josefína Jonášová – Motýli nepatří do sítí (barevné plexisklo, kov)
Foto: Anna Pleslová

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist